APPLETON ELECTRIC KPSTL25150J2GMT High Pressure Sodium Light Fixture, 1-1/2 Inch Npt Hub Size
Get it by Wednesday, Apr 8
€3,906.40 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Application | Hazardous/Marine/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 120/208/240/277V |
| Ballast Type | Multi Tap |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Guard Finish | Electrostatically Applied Gray Epoxy Powder Coated |
| Guard Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/2" |
| Lamp Type | High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Mounting | 90°C Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsl25125g236tb.pdf |
| Refractor Material | Prismatic Glass |
| Refractor Size | 12" |
| Refractor Type | NEMA Type 2 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Mounting | Housing Material | Lens Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CJLS10150G48 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €3,793.09 | |
| CJLS1015048 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €3,666.39 | |
| CJLS1515048 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €3,876.22 | |
| CJLS15150G48 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €4,008.16 | |
| CJLS15150GMT | 120-277V AC | Stanchion | - | Glass | €4,008.16 | |
| CJLS70150G48 | 480V AC | Stanchion 25° | - | Glass | €3,884.27 | |
| CJLS50150GMT | 120-277V AC | Stanchion | - | Glass | €3,669.83 |
Explore Products
- FABORY M51430.040.0028 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., SS, 28 mm Lg., Gr. A2, Plain, Coiled
- VOLKEL 17185 NOGO Ring Gauge, DIN ISO 1502, Mf 14 x 0.75 Size
- MONOPRICE 11352 Cat5E 24Awg Utp Patch Cable, 5 Ft Black
- PARKER PSY10362P20
- GROVE GEAR NH8520065.00 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 2 Inch O.D, Cast Iron
- DYNABRADE 55391 Housing Assembly, 60000 Rpm
- STEEL CITY TK121A Set Screw Coupling, Concrete Tight, Conduit Size 1/2 Inch
- TSUBAKI 50B60F-1D Finished Bore Sprocket, 60 Teeth, 1-1/4 Inch Bore
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Feb236busa
Explore More
- KEYSHAFT
- Battery Testers
- Drum Pump Tubes
- Conveyor Brushes
- Task Chairs
- Power Pedestal Accessories
- ANSELL 87-155 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Standard, Straight Thumb, Beige
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Black
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- NORDFAB Duct Clamps
- KRAFT TOOL CO. Sidewalk Edger
- VERMONT GAGE Steel XX NoGo Reversible Assemblies, Green
- EATON NWC Series Electronic Molded Case Circuit Breakers, N Frame
- SECURITRON Door Bolts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTL25150J2GMT High Pressure Sodium Light Fixture, 1-1/2 Inch Npt Hub Size
€3,906.40 /unit

