APPLETON ELECTRIC KPSTL15150J5G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 1-1/2 Inch Npt Hub Size
Item: BK2ECFModel: KPSTL15150J5G48
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item High Pressure Sodium Light Fixture
Application Marine/Wet Location
Ballast Line Voltage 480V
Ballast Type High Reactance, HPF
Guard Finish Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated
Guard Material Cast Copper Free Aluminum
Housing Finish Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated
Housing Material Cast Copper Free Aluminum
Hub Size 1 1/2"
Lamp Type S-55 Mogul Base High Pressure Sodium
Lamp Wattage 150 W
Mounting 90°C Stanchion
No. Of Hubs 1
Product Datasheet appleton-electric-kpsl10125g225.pdf
Refractor Material Heat Resistant Prismatic Glass
Refractor Size 8"