APPLETON ELECTRIC KPSTL15150J3G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 1-1/2 Inch Npt Hub Size
Get it by Thursday, Apr 9
€3,299.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Application | Marine/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | High Reactance, HPF |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Guard Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Guard Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/2" |
| Lamp Type | S-55 Mogul Base High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Mounting | 90°C Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsl10125g225.pdf |
| Refractor Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Refractor Size | 8" |
| Refractor Type | NEMA Type 3 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Mounting | Housing Material | Lens Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CJLS10150G48 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €3,793.09 | |
| CJLS1015048 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €3,666.39 | |
| CJLS1515048 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €3,876.22 | |
| CJLS15150G48 | 480V AC | Stanchion | - | Glass | €4,008.16 | |
| CJLS15150GMT | 120-277V AC | Stanchion | - | Glass | €4,008.16 | |
| CJLS70150G48 | 480V AC | Stanchion 25° | - | Glass | €3,884.27 | |
| CJLS50150GMT | 120-277V AC | Stanchion | - | Glass | €3,669.83 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 108102602007 Crane Dty-Vaspdt Sw and Dcss
- YOUNGSTOWN GLOVE CO. 12-3185-70 Hybrid XT Glove, S To XXL Size
- DREMEL MM450U Oscillating Tool Blades, 3 1/2 Inch Blade Width, 2 15/16 Inch Blade Length
- SPEARS VALVES S118E-15G
- TE-CO 52916 Plunger Ball Stainless Steel 3/8-16 5/8
- APOLLO VALVES 7610797 Standard Port 2 Pcs SS Ball Valve with Mounting Pad, Grounded Round Handle, Pinned or Tack Welded 1-1/2 Inch, 2 x FNPT
- APOLLO VALVES 3TLS324 Moniteur Switch
- BISHOP-WISECARVER UTCOMP1SS 0.904 Track Linear Guide, Size 1, Aluminum and Stainless Steel, 904 mm Length
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-2023
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Exhaust Fans
- Manometers
- Lock Washers
- Lumber Crayons
- Mortar and Pestle Sets
- CONDOR Standard Work Gloves
- ANSELL 56-009 Alphatec Medium Duty PVC Protective Aprons
- ANSELL 96-003 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- LUMAPRO Miniature Neon Bulbs, T3 Lamp Shape
- VIBCO SVRLS Series High Frequency Pneumatic Vibrators
- CHICAGO-LATROBE 21 Piece High Speed Steel Jobber Drill Bit Set
- AMERICAN TORCH TIP Contact Tip Tapered Tweco
- SIEMENS GMA Series, Spring Return, Rotary, Electronic Damper Actuator
- SPEARS VALVES PVC Electro Actuated Compact 2000 Ball Valves, Threaded, EPDM
- JUSTRITE Gas Cylinder Firewall Barriers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTL15150J3G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 1-1/2 Inch Npt Hub Size
€3,299.16 /unit

