APPLETON ELECTRIC KPSTL15125J1GMT Hazardous Lighting Fixture, 150W
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,609.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Ambient Temperature Range | 55°C |
| Application | For Use In Marine And Wet Locations, Areas Where Flammable Gases And Vapors Or Combustible Dusts Are Present Under Conditions Defined By The National Electrical Code, Non-Hazardous Locations Where Severe Weather Conditions, Excessive Moisture, Dirt, Dust Or Corrosive Atmospheres Are Encountered, Pulp And Paper Mills, Processing Plants, Chemical Plants, Oil Refineries, Foundries, Manufacturing Plants, Storage Areas, Marine Applications |
| Ballast Quantity | 1 |
| Ballast Type | High Reactance High Power Factor Auto Transformer (HX-HPF) |
| Fixture Type | 90° Stanchion |
| Fixture Wattage | 188 W |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Copper Free, Cast Aluminum |
| Lamp Type | 150W 16000 lm Mogul High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 150 W |
| No. Of Lamps | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsl10125g225.pdf |
| Temperature Range | 90°C Supply Wire |
| Type | KP Series HID Luminaire With Guard |
| Voltage Rating | 120/208/240/277V |
| Width | 17.23" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Fixture Type | Fixture Wattage | Voltage | Housing Finish | Height | Mounting | Number Of Lamps | Lamp Watts | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CJPPB1775GMT | Pendant | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 17.87" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,284.93 | |
![]() |
CJPSB1715048 | 25 Deg Stanchion | 175 W | 480V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPS17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120/240/208/277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Bracket | 1 | 175 W | €3,876.22 | |
![]() |
CJPSB17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPSB17150GMT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,387.61 | |
![]() |
CLC1010G226 | - | - | - | - | - | Ceiling | - | - | €4,794.94 | |
![]() |
KPAL1010G3MT | Pendant (Rigid Mounting) | 130 W | - | Epoxy Powder Coated | - | - | - | - | €3,267.98 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 071611 EP4B-IP-508R IP Bearing, Bore Round, Steel, Shaft Size 5.4375 Inch
- GRAINGER ZUSA-PF-7501 Union, 3/8 Inch X 3/8 Inch Pipe
- COOPER B-LINE N1412PP Panel Enclosure, White Powder Coated, Steel, 12 x 12 Inch Size
- REGAL 007265AS43 Hand Tap, M12 x 1.75 Size, D3 Limit, 4 Flutes, STI Plug With Steam Oxide
- CLIMAX METAL PRODUCTS 2CC-087-087 Rigid Shaft Coupling Two Pc. Clamp Recessed Screw 2-7/8 Inch Length
- SMC VALVES CJPB10-5H4-B Pin, 10 mm Size, Single Acting
- HALLOWELL KMP1272HG Finished End Panel D 12 Inch H 72 Inch Gray
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS RM3004PB010 Receptacle, Male, 30 A, 4 Pole
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Pre316rb
Explore More
- KEYSHAFT
- Equipment and Safety Labels
- Pneumatic Check Valves
- Humidifiers
- Spill Berms
- Cable Safety Springs
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- CONDOR Coated Gloves, Foam, Nitrile, Full Dipped
- MUELLER INDUSTRIES 861CS-BC Y Strainers
- YANKEE Reamer
- HUBBELL-WIEGMANN Panel and Panel Accessories
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Lime
- STEARNS BRAKES 56500 Series Brake Assemblies, NEMA 2 Rated, 20 lbs.-ft.
- HUB CITY Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTL15125J1GMT Hazardous Lighting Fixture, 150W
€3,609.18 /unit





