APPLETON ELECTRIC KPSTL10150G3GMT Hazardous Lighting Fixture, 100W
Get it by Monday, Apr 13
€3,667.72 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Ambient Temperature Range | 65°C |
| Application | For Use In Marine And Wet Locations, Areas Where Flammable Gases And Vapors Or Combustible Dusts Are Present Under Conditions Defined By The National Electrical Code, Non-Hazardous Locations Where Severe Weather Conditions, Excessive Moisture, Dirt, Dust Or Corrosive Atmospheres Are Encountered, Pulp And Paper Mills, Processing Plants, Chemical Plants, Oil Refineries, Foundries, Manufacturing Plants, Storage Areas, Marine Applications |
| Ballast Quantity | 1 |
| Ballast Type | High Reactance High Power Factor Auto Transformer (HX-HPF) |
| Fixture Type | 90° Stanchion |
| Fixture Wattage | 130 W |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Copper Free, Cast Aluminum |
| Lamp Type | 100W 9400 lm Mogul High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Lens Material | Heat Resistant Prismatic Large Glass Globe |
| No. Of Lamps | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsl10125g225.pdf |
| Temperature Range | 90°C Supply Wire |
| Type | KP Series HID Luminaire With Guard |
| Voltage Rating | 120/208/240/277V |
| Width | 17.23" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Fixture Type | Fixture Wattage | Voltage | Housing Finish | Height | Mounting | Number Of Lamps | Lamp Watts | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CJPPB1775GMT | Pendant | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 17.87" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,284.93 | |
![]() |
CJPSB1715048 | 25 Deg Stanchion | 175 W | 480V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPS17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120/240/208/277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Bracket | 1 | 175 W | €3,876.22 | |
![]() |
CJPSB17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPSB17150GMT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,387.61 | |
![]() |
CLC1010G226 | - | - | - | - | - | Ceiling | - | - | €4,794.94 | |
![]() |
KPAL1010G3MT | Pendant (Rigid Mounting) | 130 W | - | Epoxy Powder Coated | - | - | - | - | €3,267.98 |
Explore Products
- PACKARD 100738481
- PARKER 06H12A18A2BCA1
- VERMONT GAGE 911458250 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.5825 Inch Size
- GATES 725314515
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5084WBY Process Pressure Gauge, 0 To 100 Psi, Reflective Fluorescent Yellow, 4 1/2 Inch DiaL
- REELCRAFT S16-260043 Hose Assembly
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QRU-16D-220230240RD
- BROWNING 204 KD 4 SS 2434702 Disc Coupling, Style KD4, Size 204, Rough Bore, Carbon Steel Hub Material
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Cpc22350
Explore More
- KEYSHAFT
- Hex and Torx Key Sets
- Vibration Isolator Pads
- Specialty Micrometers
- Concrete Power Cutter Accessories
- V-Belt Guides
- DESTACO 9500 Series Pneumatic Swing Clamps
- KEO Countersink Sets, Carbide
- ANVIL 2177 Series Socket Weld Caps, Forged Steel
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Galvanized
- AIR HANDLER Synthetic Mini-Pleat Air Filter
- BUYERS PRODUCTS Underbed Truck Box
- VELVAC Gladhand Seal
- SPEARS VALVES PVC Low Head PIP Fabricated Fitting Couplings, Socket x Socket
- STARRETT 460/460M Micrometer Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTL10150G3GMT Hazardous Lighting Fixture, 100W
€3,667.72 /unit





