APPLETON ELECTRIC KPSP25125J2MT Metal Halide Light Fixture, 250W
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,676.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Hazardous/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 120/208/240/277V |
| Ballast Type | Pulse Start, Multi Tap |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Housing Finish | Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Corrosion Resistant, Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/4" |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Mounting | 25°C Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsp2512548.pdf |
| Refractor Material | Prismatic Glass |
| Refractor Size | 12" |
| Refractor Type | NEMA Type 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
KPAL1010J5MT | Rigid Style Pendant | €2,894.21 | |
![]() |
KPAL1075J5MT | Rigid Style Pendant | €2,894.21 | |
![]() |
KPAL1510J5MT | Rigid Style Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPAL1575J5MT | Rigid Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPAL4075J5MT | Rigid Style Pendant | €4,053.48 | |
![]() |
KPAP1775J3MT | Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPCHL1075J5MT | Rigid Style Pendant Cone Hood | €3,136.66 |
Explore Products
- KESON RF-18M-50 Fiberglass Tape Refill 50 Feet 8ths/metric
- WALTER TOOLS A4611-17.5 5066236 Drill Bit, 17.50 mm Drill Bit Size, 9 5/8 Inch Flute Length, Mt2 Taper Shank
- SANDPIPER S30B1ACVABS000. Ball Valve Pump, Metallic, Top Discharge, 116 Lbs., 15.75 X 32.06 X 19.66 Inch Size
- TITAN FASTENERS AGS04040
- GATES 213-155582K HOSE KIT
- HAMILTON R-HS-6EGB Heavy Service Rigid Caster, 6 X 2 Inch Size, Wheel
- SPEARS VALVES 829-824F Reducer Coupling, Socket, Schedule 80, 20 x 14 Inch Size, PVC
- GROVE GEAR GRG8210052.00 GRG-BM821-15-R-56 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
Popular Search Queries
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp6034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Extension Cord Storage Reel Accessories
- Plastic Tubes
- Force Gauge Accessories
- Coalescing Filter Elements
- Beakers
- ANSELL 08-354 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- ANSELL 56-009 Alphatec Medium Duty PVC Protective Aprons
- DESTACO 344-M Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Speedfit Elbows
- VIBCO SCR Adjustable Speed and Force Electric Vibrators
- BRADY Pipe Marker, Make Up Water, L to O, Green
- GRAINGER Bolt In Stem Casters with Round And Square Stems
- LINCOLN ELECTRIC Contacts
- WATTS 3000B Series Double Check Detector Assemblies
- MILWAUKEE VALVE HL Series Stainless Steel Butterfly Valves, Fire Safe
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSP25125J2MT Metal Halide Light Fixture, 250W
€3,676.35 /unit



