APPLETON ELECTRIC KPSL10125J5MT High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,082.82 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Ballast Line Voltage | 120/208/240/277V |
| Ballast Type | High Reactance, Multi Tap, HPF |
| Constructional Feature | Corrosion Resistant, Dirt Tight, Dust Tight, Moisture Resistant, Weather Proof |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A Group B Group C Group D, Class II Division 1 Division 2 Group E Group F Group G, Class III |
| Housing Finish | Baked Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/4" |
| Lamp Type | Mogul Base High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Mounting | 25°C Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsl10125g225.pdf |
| Refractor Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Refractor Size | 8" |
| Refractor Type | NEMA Type 5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
KPAL1010J5MT | Rigid Style Pendant | €2,894.21 | |
![]() |
KPAL1075J5MT | Rigid Style Pendant | €2,894.21 | |
![]() |
KPAL1510J5MT | Rigid Style Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPAL1575J5MT | Rigid Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPAL4075J5MT | Rigid Style Pendant | €4,053.48 | |
![]() |
KPAP1775J3MT | Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPCHL1075J5MT | Rigid Style Pendant Cone Hood | €3,136.66 |
Explore Products
- GRAINGER 2AGY8 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.5 Inch Thick, 6 Inch X 6 Feet Nominal Size
- GATES 734773195 Coupling
- FABORY L67010.040.0015 Thread Rolling Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 3.5 mm Head Ht.
- BRADY 5676-II 92717 Pipe Marker, Domestic Hot Water Return, Yellow, Black, Fits 2 1/2 to 7 7/8 Inch Pipe OD
- MAIN FILTER INC. MF0398711 SS024F10B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.06 Inch Height
- SMC VALVES NCQ2A20-40D Compact Cylinder, 20 mm Size, Double Acting
- BUSSMANN 12TKLEJ125 High Voltage Fuse, 125A, 12kVAC
- STARRETT 99188-10 21331 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 10 Feet, 0.025 Inch Blade Thickness
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Feb236busn
Explore More
- KEYSHAFT
- Mechanical Machining Shears
- Pipe Insulation
- Door Bolts
- Public Safety Vests
- Ceiling Fans
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task General Purpose Gloves
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Rough Latex
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Gray/Red
- SQUARE D Use With Control Transformers
- PASS AND SEYMOUR Turnlok Locking Plugs
- VERMONT GAGE Trilock Single End Gage Handles, Metric
- BALDOR MOTOR DC Power Motors
- SPEC Standard Compression Springs, Stainless Steel, 0.66 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSL10125J5MT High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
€3,082.82 /unit



