APPLETON ELECTRIC KPCP2510J2G48 Metal Halide Light Fixture, Ceiling Mount, 250W, 1 Inch Npt Hub Size
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,748.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Hazardous Location, Marine Location, Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Constant Wattage Auto Transformer, Pulse Start |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Guard Material | Stainless Steel |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Lamp Type | Mogul Base Metal Halide |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Mounting | Ceiling |
| No. Of Hubs | 5 |
| Number Of Plugs | 4 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpchp1710g3gmt.pdf |
| Refractor Material | Prismatic Glass |
| Refractor Size | 12" |
| Refractor Type | NEMA Type 2 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAP1710J1G48 | KPAP1710J1G48 | €3,404.81 | |
| KPAP1710J348 | KPAP1710J348 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J148 | KPAP1710J148 | €3,209.46 | |
| KPAP1710J5G48 | KPAP1710J5G48 | €3,110.56 | |
| KPAP1710J548 | KPAP1710J548 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J3G48 | KPAP1710J3G48 | €3,110.56 | |
| KPAP2510R48 | KPAP2510R48 | €4,463.16 |
Explore Products
- MERSEN FERRAZ H093157 Fuse, 10A
- SPEC C02400261750M Compression Spring, 4.1 lbs/In Stiffness Rate, 3.85 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- CLEVELAND C33111 Square End 4 Flutes, 19/64 Inch Milling Dia, 3/4 Inch Cut, 3 1/2 Inch Overall Length
- GRAINGER 1984833312 Swage Nipple, 1 Inch X 1/2 Inch Pipe, Threaded X Threaded, Stainless Steel
- AMETEK LAMB 516720 516720000 Muffler Insert
- OSG 12801500 Screw Thread Insert Tap, M24x3 Thread Size, 42 mm Thread Lg, 138.00 mm Overall Lg, Bright, Modified Bottoming
- BOSTON GEAR G61 Drawn Pinion Wire, 24 Diametral Pitch, 14 1/2 Deg. Pressure Angle, 15 Teeth, Brass
Popular Search Queries
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busn
Explore More
- KEYSHAFT
- GFCI Receptacles
- Faceshield Headgear
- Flow Rate Sensors
- Drum Deheader
- Submersible Pump Cable
- LUMAPRO Cord Reel Lights
- FALLTECH Full Body Harnesses
- ANSELL 22-515 KSR Vinyl Dipped Coated Gloves
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 9.5 mm Dots
- DAYTON Industrial Air Cleaner
- ALLEGRO SAFETY Single Bib Tyvek Hood Cold Air Respirator Systems
- BLACOH INDUSTRIES Sentry XP Series, High Pressure Dampeners
- EATON Pow-R-Xpress Series Neutrals
- BUSSMANN AGA Series Glass And Ceramic Tube Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPCP2510J2G48 Metal Halide Light Fixture, Ceiling Mount, 250W, 1 Inch Npt Hub Size
€4,748.79 /unit


