APPLETON ELECTRIC KPCL1575J5MT High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
Get it by Monday, Apr 13
€2,933.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Ballast Line Voltage | 120/208/240/277V |
| Ballast Type | High Reactance, Multi Tap, HPF |
| Constructional Feature | Corrosion Resistant, Dirt Tight, Dust Tight, Moisture Resistant, Weather Proof |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A Group B Group C Group D, Class II Division 1 Division 2 Group E Group F Group G, Class III |
| Housing Finish | Baked Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1 1/2" |
| Lamp Type | Mogul Base S55 High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Mounting | Ceiling |
| No. Of Hubs | 5 |
| Number Of Plugs | 4 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpchl1010g3mt.pdf |
| Refractor Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Refractor Size | 8" |
| Refractor Type | NEMA Type 5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
KPAL1010J5MT | Rigid Style Pendant | €2,894.21 | |
![]() |
KPAL1075J5MT | Rigid Style Pendant | €2,894.21 | |
![]() |
KPAL1510J5MT | Rigid Style Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPAL1575J5MT | Rigid Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPAL4075J5MT | Rigid Style Pendant | €4,053.48 | |
![]() |
KPAP1775J3MT | Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPCHL1075J5MT | Rigid Style Pendant Cone Hood | €3,136.66 |
Explore Products
- SPEC C03600470560M Compression Spring, 68.7 lbs/In Stiffness Rate, 13.01 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- MAIN FILTER INC. MF0898984 77680168 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Seal, 5.59 Inch Height
- GROTE 61171 Dome Lamp Surface Mount Led Diameter 5 29/32 In
- SPEARS VALVES WHA-005 Water Hammer Arrester, Spigot, 1/2 Size, CPVC
- NIBCO NL944M6P T-560-S6-R-66-FS-LL One-Piece Ball Valve, Female NPT Thread, 1/2 Inch Size, Stainless Steel
- SMC VALVES NCDA1R150-0200 Tie Rod Cylinder, 1.5 Inch Size, Double Acting Auto Switcher
- INGERSOLL-RAND F21-27 Gasket
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316pb
Explore More
- KEYSHAFT
- Disposal Cans
- Draft Inducers
- Pipe Inspection Equipment Accessories
- O-Ring Splicing Kits
- Stainless Steel Hose Assembly
- IRONCLAD Cowboy Genuine Leather Gloves
- CONDOR Standard Black Work Gloves
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x Press
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal Gray
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide
- BRADY Pipe Marker, Waste Water Effluent
- HAYWARD TC Series Check Valve
- PHILIPS ADVANCE Dry Capacitors
- LAB SAFETY SUPPLY Tissue Culture Treated Multiple Well Plates
- SQUARE D Panelboard Solid Neutrals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPCL1575J5MT High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
€2,933.47 /unit



