APPLETON ELECTRIC KPCL1510G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
€1,342.73 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Application | Hazardous Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | HPF |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Globe Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Guard Finish | Baked Epoxy |
| Guard Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Hub Type | NPT |
| Lamp Type | S55 Mogul Base High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Mounting | Ceiling |
| No. Of Hubs | 5 |
| No. Of Plugs | 4 |
| Number Of Plugs | 4 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpchl1010g48.pdf |
Shipping Info:
| Ship length (cm) | 34.59 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAL1010G48 | KPAL1010G48 | €1,322.64 | RFQ
|
| KPAL1010GMT | KPAL1010GMT | €1,322.64 | RFQ
|
| KPAL1075GMT | KPAL1075GMT | €1,322.64 | RFQ
|
| KPAL1510G48 | KPAL1510G48 | €1,343.47 | RFQ
|
| KPAL1575G48 | KPAL1575G48 | €1,343.47 | RFQ
|
| KPAL2510GMT | KPAL2510GMT | €3,651.40 | |
| KPAL2575GMT | KPAL2575GMT | €3,651.40 |
Explore Products
- WALTER TOOLS TNMG270612-MP5 WPP30S Triangle Turning Insert, 5/8 Inch Inscribed Circle, Neutral, Mp5 Chip-Breaker
- MERSEN FERRAZ AJT300N Time Delay Fuse, 600V, 300A, Class J
- APPROVED VENDOR 4YUN7 Hex Head Cap Screw, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 1 3/4 In Lg., 25/64 In Head Ht., Gr. 5, HT
- SPEARS VALVES 7035T1-015 Full Port Ball Valve, Horizontal, BSP Threaded, 1-1/2 Size, 3-Way, T1 Port, FKM
- STREN-FLEX EEF-2-903ME-12 Web Sling Flat Eye And Eye 3 Inch Width x 12 Feet
- WEILER 97417 Mini Grinder Kit 3 Pc
- ER TAPE GL20R67100 Self Fusing Tape 1 Inch 0.020 In Red/blue
- APPROVED VENDOR U28100.021.0150 Sheet Metal Screw, 12-14 Thread Size, 1 1/2 In Lg., 0.155 In Head Ht., 0.412 In Head Dia.
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp1034cd
Explore More
- KEYSHAFT
- Nut Driver Sets
- IEC Miniature Circuit Breakers
- Logistics Straps
- Pendant Control Stations
- Voice Data Jack Boxes
- ACCURIDE 3600 Series Heavy Duty Full Extension Slides
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- LITTLE GIANT LADDERS Flip-N-Lite Aluminum Stepladders
- VIEGA PROPRESS Female XL-C Adapter, Copper, Press x FNPT
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- CHICAGO FAUCETS Kitchen Faucet, Wrist Blade Handle
- DIXON 45 Degree Elbows
- SPEARS VALVES CPVC Supplemental End Connector Sets, Spigot Ends, EPDM
- VESTIL LLS Series Dock Loading Lights
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tube Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPCL1510G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
€1,342.73 /unit


