APPLETON ELECTRIC KPCL1075G3MT Hazardous Lighting Fixture, 100W
Get it by Friday, Apr 10
€3,266.48 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Ambient Temperature Range | 65°C |
| Application | For Use In Marine And Wet Locations, Areas Where Flammable Gases And Vapors Or Combustible Dusts Are Present Under Conditions Defined By The National Electrical Code, Non-Hazardous Locations Where Severe Weather Conditions, Excessive Moisture, Dirt, Dust Or Corrosive Atmospheres Are Encountered, Pulp And Paper Mills, Processing Plants, Chemical Plants, Oil Refineries, Foundries, Manufacturing Plants, Storage Areas, Marine Applications |
| Ballast Quantity | 1 |
| Ballast Type | High Reactance High Power Factor Auto Transformer (HX-HPF) |
| Fixture Type | Ceiling Mount |
| Fixture Wattage | 130 W |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Copper Free, Cast Aluminum |
| Lamp Type | 100W 9400 lm Mogul High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Length | 13.62" |
| Lens Material | Heat Resistant Prismatic Large Glass Globe |
| No. Of Lamps | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpchl1010g3mt.pdf |
| Temperature Range | 90°C Supply Wire |
| Type | KP Series HID Luminaire Without Guard |
| Voltage Rating | 120/208/240/277V |
| Width | 13.62" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Fixture Type | Fixture Wattage | Voltage | Housing Finish | Height | Mounting | Number Of Lamps | Lamp Watts | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CJPPB1775GMT | Pendant | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 17.87" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,284.93 | |
![]() |
CJPSB1715048 | 25 Deg Stanchion | 175 W | 480V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPS17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120/240/208/277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Bracket | 1 | 175 W | €3,876.22 | |
![]() |
CJPSB17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPSB17150GMT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,387.61 | |
![]() |
CLC1010G226 | - | - | - | - | - | Ceiling | - | - | €4,794.94 | |
![]() |
KPAL1010G3MT | Pendant (Rigid Mounting) | 130 W | - | Epoxy Powder Coated | - | - | - | - | €3,267.98 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 069586 P4B-IP-315LE IP Bearing, Bore Round, Steel, Shaft Size 3.9375 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0420167 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.52 Inch Height
- SALSBURY INDUSTRIES 19035-15ZSC Cell Phone Storage Locker, 37 x 20 x 6.25 Inch Size, 3 Door High, Bronze
- ANVIL 0500332812 3/4 X 1/4 304Ss U-Bolt With Nuts
- BALDOR / DODGE 15A15L56 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
- MAIN FILTER INC. MF0407194 WGSE1326 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron, Seal, 10.236 Inch Height
- STEINER INDUSTRIES 533HD- 4x6 Welding Screens, Vinyl, 4 ft Height, 6 ft Width, Green, 1 Inch Size Frame, Green
- HOFFMAN A24P20SS6 29840 Interior Panel Stainless Steel Silver 21 Inch Height x 17 Inch Width
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Lnpresetq
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Nut Drivers
- Insect and Animal Traps
- Sieve Accessories
- Mounting Base
- Electrical Device Enclosures
- LOUISVILLE FS1400HD Series Fiberglass Step Ladders
- DESTACO 624 Series Straight Line Action Clamps
- PROTO TORX Impact Socket Set, 3/8 Inch Drive, 7 Piece
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT Silent Check Valves
- ANVIL 339 Series Welded Pipe Nipples, Schedule 40
- DIXON PTFE Tapes
- HOFFMAN 19 Inch Rack Mount Vent Shelves
- DAZOR Lumilus LED Pivot Base Light, 31 Inch
- ZURN 700XL Dual Check Valves
- SANDPIPER Check Valve Retainer Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPCL1075G3MT Hazardous Lighting Fixture, 100W
€3,266.48 /unit





