APPLETON ELECTRIC KPCHP2575J248 Metal Halide Light Fixture, 250W, 3/4 Inch Npt Hub Size
Get it by Friday, Apr 10
€4,763.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Hazardous/Marine/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Pulse Start |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Housing Finish | Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Corrosion Resistant, Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 3/4" |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Mounting | Rigid Style Pendant Cone Hood |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpchp1710g3gmt.pdf |
| Refractor Material | Prismatic Glass |
| Refractor Size | 12" |
| Refractor Type | NEMA Type 2 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAP1775GMT | KPAP1775GMT | €2,912.34 | |
| KPAP1775J148 | KPAP1775J148 | €2,935.49 | |
| KPAP1775J348 | KPAP1775J348 | €2,935.49 | |
| KPAP1775J1G48 | KPAP1775J1G48 | €3,404.81 | |
| KPAP1775J548 | KPAP1775J548 | €2,935.49 | |
| KPAP1775J5G48 | KPAP1775J5G48 | €3,110.56 | |
| KPAP1775J3G48 | KPAP1775J3G48 | €3,110.56 |
Explore Products
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 2201
- WOODHEAD 1301230155 S674431 Festoon Lead Car, I-Beam, 674 PR Steel Wheels
- WEG 00512AT3ECT215TF1-W2 Cooling Tower Motor, 5 HP, 1200 RPM, 208/230/460 V, 3 Phase, TEAO, 215T Frame, Footed, Premium
- GRAINGER BULK-RS-N60FDA-271 Roll Food Grade 1/16 Inch Thick 5 Feet 50A
- VEGA TOOLS 232TW03I Insert Bit, Tri Wing, 3 Tip Size, 1-1/4 Inch Length, 5/16 Hex, Shank
- THOMAS & BETTS LL125M Conduit Body, Left Side Opening, 1-1/4 Inch Size
- HYDROMODE PE38BLK100 Potable Water Tubing, Polyethylene, Black, 3/8 Inch Outside Dia., 1/4 Inch Inside Dia.
Popular Search Queries
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Enr32201gfi
Explore More
- KEYSHAFT
- Motor Driven and Hand Crank Hose Reels
- Caster Brakes
- Diamond Surface Sharpening Stones
- Manual Diaphragm Valves
- Combination Safety Cabinets
- PHILIPS ADVANCE Ballast Ignitors
- CONDOR General Purpose Gloves, Gray/White, Smooth PU
- ANSELL 48-101 Hyflex Black Pu Coated Multi Purpose Gloves
- KRYTOX GPL 106 Series General Purpose Oil
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Carbide Rock Bit
- GRAINGER Spill Pallet Covers
- BETTER PACK Assemblies
- NORTON ABRASIVES Hook-and-Loop Sanding Discs
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 9.25 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPCHP2575J248 Metal Halide Light Fixture, 250W, 3/4 Inch Npt Hub Size
€4,763.19 /unit

