APPLETON ELECTRIC KPCHP1710J1G48 Metal Halide Light Fixture, 175W, 1 Inch Npt Hub Size
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,667.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Marine Location, Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Constant Wattage Auto Transformer, Pulse Start |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Guard Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Guard Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Lamp Type | Mogul Base Metal Halide |
| Lamp Wattage | 175 W |
| Mounting | Cone Rigid Pendant |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpchp1710g3gmt.pdf |
| Refractor Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Refractor Size | 8" |
| Refractor Type | NEMA Type 1 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAP1710J1G48 | KPAP1710J1G48 | €3,404.81 | |
| KPAP1710J348 | KPAP1710J348 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J148 | KPAP1710J148 | €3,209.46 | |
| KPAP1710J5G48 | KPAP1710J5G48 | €3,110.56 | |
| KPAP1710J548 | KPAP1710J548 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J3G48 | KPAP1710J3G48 | €3,110.56 | |
| KPAP2510R48 | KPAP2510R48 | €4,463.16 |
Explore Products
- ARO AF0423S11KK47-1 Piston Pump
- VERMONT GAGE 141204100 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0410 Inch Size
- VNE STAINLESS 2P2.0 Elbow, 304 Stainless Steel, Female Thread Bevel Seat X Female Thread Bevel Seat, 32 Ra
- REGAL 008512AS33 Hand Tap, 1/2-13 Size, H5 Limit, 4 Flutes, Plug With Nitride
- TITAN FASTENERS EEE07176B
- B & P MANUFACTURING ADS15-4860-LC Deck with Lifting Chain, 48 x 60 Inch Size, 15000 lbs Capacity
- TSUBAKI 60A45 SPKT
- APPLETON ELECTRIC KPAL7010J148UP Light Fixture, 70W
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp3034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Hangers and Clamps
- Angle Grinders
- Baling Wire and Lockwire
- Liquid Tight Conduit Fittings
- Blower/Motor Controllers
- CONDOR ANSI Class 2 Mesh Polyster Zipper Contrasting High Visibility Vests
- RUD CHAIN WPP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- CHICAGO PNEUMATIC Industrial Maintenance Air Hammers
- VIBCO V Series Pneumatic Ball Vibrators
- ANVIL AS928 Series Z Supports
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 DWV Fabricated Fitting Wyes, Socket x Socket x Socket
- MI-T-M Tanks
- ANSELL 87-208 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- REGAL Thread Ring Gages, L-1, NPTF, Bright
- GRAINGER Housing Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPCHP1710J1G48 Metal Halide Light Fixture, 175W, 1 Inch Npt Hub Size
€3,667.46 /unit


