APPLETON ELECTRIC KPB150LMTZ2 Ballast Body, 150W
Get it by Monday, Apr 13
€1,201.37 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ballast Body |
| Ambient Temperature Range | 55°C |
| Application | For Globe |
| Ballast Quantity | 1 |
| Ballast Type | High Reactance High Power Factor Auto Transformer |
| Fixture Wattage | 188 W |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Copper Free, Cast Aluminum |
| Lamp Lumen | 16000 lm |
| Lamp Type | Mogul High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Material | Copper Free Cast Aluminum Mounting Hoods |
| Mounting Hood Material | Copper Free Cast Aluminum (Less Than 4/10 Of 1 Pct) Mounting Hoods |
| No. Of Lamps | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpb100hmt.pdf |
| Standard | Aex Na Nr Rated |
| Temperature Range | 90°C |
| Type | KP Series Ballast Body |
| Voltage Rating | 120/208/240/277V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.89 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- VENCO PRODUCTS 51N748 Tube Wrap Assembly
- APOLLO VALVES SJM21415PE Tee, 4 X 1.5 Inch
- DYNABRADE 22099 DynaBuffer Kit, Small
- EATON DE1-342D1NN-N20N Variable Speed Starter, 480V, 3 Phase Mains/3 Phase Motor Connection, 2.1 A, 1Hp
- BROWNING 1009356 5TC82 V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 5 Groove, Cast Iron, 8.6 in OD, 1 to 2-5/8 in Bore Dia, Q2 Bushing Type, Type 15 Web
- MACROMATIC TR-54628-05 Time Delay Relay, 24V AC/DC, 10A
- ACCUFORM SIGNS MHZW20PSL Hazardous Waste Label Red/yellow
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
Explore More
- KEYSHAFT
- Digital Pressure Vacuum Gauges with Transmitters
- Label Makers and Printers
- Door Lever Locksets
- Filter Cartridges
- Power Unit Accessories
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Black Work Gloves
- ANVIL AF035 Series Model K Lateral Sway Brace, Electro Galvanized
- SPEARS VALVES FlameGuard CPVC Female Sprinkler Head Adapters, Socket x SR Fipt
- EATON Smartwire-DT Series Valve Connectors
- WINSMITH SE Encore Series, E13 Size, XTNS Single Reduction Speed Reducers
- BROWNING Q-D Sheaves For 8V Belts, 6 Grooves
- LIFT-ALL Tuff-Edge III 1600 Slings, Type U, Single Ply
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPB150LMTZ2 Ballast Body, 150W
€1,201.37 /unit
