APPLETON ELECTRIC KPAP4075J248 Pendant Lighting Fixture, 400W
Get it by Monday, Apr 13
€4,053.48 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pendant Lighting Fixture |
| Application | Hazardous/Marine/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Pulse Start |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Housing Finish | Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Corrosion Resistant, Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 3/4" |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Lamp Wattage | 400 W |
| Mounting | Rigid Style Pendant |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpap2510gmtz2.pdf |
| Refractor Material | Prismatic Glass |
| Refractor Size | 12" |
| Refractor Type | NEMA Type 2 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 30.48 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Nema Rating | Fixture Wattage | Voltage Rating | Lamp Watts | Height | Number Of Lamps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CFP6410GBULF | NEMA 4X | - | - | - | - | - | €3,994.53 | |
![]() |
CIP30100G | NEMA 3R, NEMA 4X | 300 W | 300V AC | 300 W | 13.53" | 1 | €1,648.28 | |
![]() |
CIP30100 | NEMA 3R, NEMA 4X | 300 W | 300V AC | 300 W | 13.53" | 1 | €1,516.33 | |
![]() |
CIP3075G | NEMA 3R, NEMA 4X | 300 W | 300V AC | 300 W | 13.53" | 1 | €1,635.12 | |
![]() |
CIP3075 | NEMA 3R, NEMA 4X | - | - | 100-300 W | - | - | €1,503.15 | |
![]() |
CPP1775GMT | NEMA 4X | - | - | 175 W | - | - | €4,412.32 | |
![]() |
CPP1710MT | NEMA 4X | - | - | 175 W | - | - | €4,290.61 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 95384 Cutting End Mill, 1/4 x 1/4 x 3/4 x 2Â 1/2 Inch Size, 2 Flute, Single End
- ANVIL 0338058951 3 X 21/2 S160 Thread Both Ends Swage Nipple
- BOSTON GEAR 49556
- GROVE GEAR S8672465.00 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- BOSCH TR4000C-10 Tankless Water Heater, 10, 500 W, 0.55 gpm Max. Flow Rate, 0.55 gpm Min. Flow Activation
- REGAL 027227AS Extension Spiral Point Tap, M5 x 0.8 Size, D4 Limit, 2 Flutes, Plug .194 Shank, Bright
- EATON HMX9D6A2NAPEP3 Adjustable Frequency Drive, 9.6A, 3HP, With Output Contactor, NEMA Type 1, FS4, 230V
Popular Search Queries
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
Explore More
- KEYSHAFT
- Stainless Steel Pipe
- Plug In Surge Protection Devices
- Plastic Chain Barrier Posts and Stanchions
- Vented Gas Heaters
- Belt Drive Exhaust Fans w/Drive Package
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, 3 Inch Extended Cuff
- H.K. PORTER Center Cut Cutters, Industrial Grade
- MUELLER INDUSTRIES 782SS-WE Y Strainers
- GEORG FISCHER Reducer Bushing
- TENNSCO Z-Line Low Profile Shelving
- DIXON Grease Whip Ball Checks
- GATES C5C XH XTreme Heat Hydraulic Hose
- PBC LINEAR MUK Series Ball Screw Linear Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPAP4075J248 Pendant Lighting Fixture, 400W
€4,053.48 /unit



