APPLETON ELECTRIC KPAP4010J5GMT Metal Halide Light Fixture, 400W, 1 Inch Npt Hub Size
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,283.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Hazardous Location, Marine Location, Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 120/208/240/277V |
| Ballast Type | Multi Tap, Pulse Start, Super Constant Wattage Auto Transformer |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Guard Material | Stainless Steel |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Lamp Type | Mogul Base Metal Halide |
| Lamp Wattage | 400 W |
| Mounting | Rigid Pendant |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpap2510gmtz2.pdf |
| Refractor Material | Prismatic Glass |
| Refractor Size | 12" |
| Refractor Type | NEMA Type 5 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAP1710J1G48 | KPAP1710J1G48 | €3,404.81 | |
| KPAP1710J348 | KPAP1710J348 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J148 | KPAP1710J148 | €3,209.46 | |
| KPAP1710J5G48 | KPAP1710J5G48 | €3,110.56 | |
| KPAP1710J548 | KPAP1710J548 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J3G48 | KPAP1710J3G48 | €3,110.56 | |
| KPAP2510R48 | KPAP2510R48 | €4,463.16 |
Explore Products
- 80/20 40-2425-BLACK Black 40 S Panel Mount Block
- HUB CITY 0220-08137 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
- KUNKLE 919BDDV03BLE Safety Relief Valve, Male X Female NPT, D Orifice, 3/4 Inch Inlet Size
- ANVIL 3007 REF GRV MACHINE
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD74-2436BK-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 24 x 36 x 74 Inch Size, Black Epoxy
- T&S 009610-40 Bubbler Valve And Handle Assembly, Older Style
- APPLETON ELECTRIC CMLEDS405D5BUG Hazardous Lighting Fixture, Power 400W
- MORSE CUTTING TOOLS 81220 Screw Machine Drill, 9/64 Inch Dia., 135 Degree
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316pb
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Water Heaters with Tank
- Mortise Locksets
- Socket End Wrenches
- Diffusers
- Plastic Perforated Sheets
- CONDOR Cowhide Leather Gray Driver Gloves
- CONDOR Pigskin Leather Standard General Purpose Gloves
- WHIZARD All Day Cut Resistant Sleeves
- LOUISVILLE FM1400HD Series Fiberglass Twin Front Ladders
- DESTACO 670, 675, 690, 695 Series Straight Line Action Clamps
- NORTON ABRASIVES Diamond and CBN Grinding Wheel
- DAYTON 3 Phase General Purpose AC Motors
- PROTEAM Carbon Brush Sets
- WATTS LF2000B FP Series Double Check Valve Assemblies
- SIOUX CHIEF Tomahawk DWV Hangers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPAP4010J5GMT Metal Halide Light Fixture, 400W, 1 Inch Npt Hub Size
€4,283.53 /unit

