APPLETON ELECTRIC KPAL7010J1G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 1 Inch Npt Hub Size, Pendant Mounting
Get it by Thursday, Apr 9
€3,230.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Application | Marine/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | High Reactance, HPF |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Guard Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Guard Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Lamp Type | Mogul Base High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 70 W |
| Mounting | Rigid Pendant |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpal101048l.pdf |
| Refractor Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Refractor Size | 8" |
| Refractor Type | NEMA Type 1 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Mounting | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|
| KPAL1575J548 | Rigid Style Pendant | Die Cast Copper Free Aluminum | €2,935.49 | |
| KPAL1575J5G48 | Pendant | Cast Copper Free Aluminum | €3,110.56 | |
| KPAL2510G48 | Rigid Style Pendant | Die Cast Copper Free Aluminum | €3,651.40 | |
| KPAL2510J2G48 | Rigid Pendant | Die Cast Copper Free Aluminum | €3,717.81 | |
| KPAL2510J248 | Rigid Style Pendant | Die Cast Copper Free Aluminum | €3,487.73 | |
| KPAL2510R48 | Rigid Pendant | Die Cast Copper Free Aluminum | €3,430.15 | |
| KPAL2510RG48 | - | - | €3,628.03 |
Explore Products
- APOLLO VALVES SSK23OO1 Thermal Expansion Valve, 600# Flange, Stainless Steel
- BANJO FITTINGS EV071 BANJO EV071
- ZSI-FOSTER 072MS080NH Cushioned Clamp, Flame Retardant, 4-1/2 Inch Tube Outside Dia, SS
- GENERAL ELECTRIC TEDST11 Shunt Trip Ted
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 074093568 Conduit Grip 45 degree 2 In
- MERSEN FERRAZ A6D500R Time Delay Fuse, 600V, 500A, Class RK1, 1 Pole
- CLE-LINE C18502 Jobber Length Drill Bit, #2 Size, 3-7/8 Inch Overall Length
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
Explore More
- KEYSHAFT
- Manifold Gauge Sets
- Access Doors
- Oil Skimmers
- Wall Mount Jibs
- Gas Fired Duct Furnaces
- DWYER INSTRUMENTS BTL Series Side Reading Bimetal Thermometers
- CONDOR High Visibility ANSI Class 2 Vests, Orange
- LITTLE GIANT LADDERS Aircraft Support Aluminum Articulated Extendable Ladders
- LOUISVILLE AE3200 Series Aluminum Extension Ladders
- TYGON C-210-A Tubings
- HOFFMAN Type 4X Wall Mount Disconnect Enclosures With Clamp
- BALDOR MOTOR Resilient Base Fan And Blower Motors, Single Phase, ODP
- CLEVELAND Non Coolant Through High Speed Steel Jobber Length Drill Bits
- MORSE DRUM 456 Series Drum Roller Guard Enclosure Kits With Safety Interlock
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPAL7010J1G48 High Pressure Sodium Light Fixture, 1 Inch Npt Hub Size, Pendant Mounting
€3,230.13 /unit

