APPLETON ELECTRIC KPAL1010J3G48 Hazardous Lighting Fixture
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,069.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Application | Marine/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | High Reactance, HPF |
| Enclosure | Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III, NEMA 4X |
| Guard Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Guard Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Lamp Type | Mogul Base High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Mounting | Rigid Pendant |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpal101048l.pdf |
| Refractor Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Refractor Size | 8" |
| Refractor Type | NEMA Type 3 |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Mounting | Lens Material | Number Of Lamps | Height | Fixture Type | Fixture Wattage | Lamp Included | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CJPP1775GMT | 120-277V AC | Pendant | Glass | - | - | - | - | - | €3,515.27 | |
![]() |
CLC2510MTFT | - | - | - | - | - | - | - | - | €4,864.01 | |
![]() |
CLS10150MTFN | - | - | - | - | - | - | - | - | €4,780.67 | |
![]() |
DRS332BU | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,177.31 | |
![]() |
FDB218BUN | 110-254V AC | - | Glass | - | - | - | - | - | €2,163.31 | |
![]() |
FDB236X3M | 240V AC | - | Glass | - | - | - | - | - | €2,473.56 | |
![]() |
FRN1C2408SBU2T | 120-277V AC | Ceiling | Acrylic | - | - | - | - | - | €1,398.55 |
Explore Products
- VOLKEL 37714 Machine Tap, DIN 371/C-R35HSSE, M 1.8 x 0.35 Size
- UNITHERM IV2412 Valve Insulated Cover, Size 24 x 12 Inch
- AMETEK LAMB 511446 511446000 Shaft Seal, Type 47
- MAIN FILTER INC. MF0264491 G04268 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 9.6 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0440047 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 9.13 Inch Height
- EATON P3BJD3090G Circuit Breaker Plug-In Unit, 3P, 240/480/600 VAC, 90A, 3 Wires, JD Frame
- APPROVED VENDOR U07040.150.1200 Socket Head Cap Screw, 1 1/2 In - 12 Thread Size, Cylindrical, 12 In Lg.
- SPEEDAIRE 1WF49 Air Compressor Maintenance Kit, 1 Air Filter, 2 qt Oil
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp3034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Linesman Pliers
- Tile Floats
- Flex Coupling Hubs
- Woodruff Key Stock
- IBC and Tank Spill Containment
- KUSHLAN PRODUCTS Replacement Mixer Drum
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- DESTACO 331-R Series Pull Action Latch Clamps
- SPEARS VALVES PVC True Union Ball Check Valve Cartridges Regular Style, EPDM
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Nylon
- REER Muting Sensors
- ASHCROFT Submersible Level Transmitters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPAL1010J3G48 Hazardous Lighting Fixture
€3,069.28 /unit






