APPLETON ELECTRIC IMLLEDR24P5BU Lighting Fixture, Lumen 2000
Get it by Thursday, May 21
€1,811.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Lighting Fixture Round Box |
| Application | General Purpose Lighting |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Average Life | 60000 hrs. |
| Avg Life | 60000 hrs. |
| Color | Gray |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, IMLLED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Hub Size | 1 1/4" |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | No |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lumens | 2.4k lm |
| Marine Rated | Yes |
| Mounting | 90° Stanchion |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X |
| Nominal Voltage | 120V AC, 125V DC, 208V AC, 240V AC, 250V DC, 277V AC |
| Number Of Bulbs | 30 |
| Power | 27.2/28 W |
| Power Sources | 120-277V AC |
| Product Datasheet | appleton-electric-imlled2d5bu.pdf |
| Product Series | IMLLED Series |
| Series | Imlled Series |
| Shape | Cylindrical |
| Size | 17.22 x 12.06 x 6.92" , 17.22" x 12.06" x 6.92" |
| Standard | culus.png |
| Style | Industrial |
| Type | Ordinary Location Lighting |
| Voltage | 120-277V AC/170-300V DC |
| Voltage Rating | 120-277V AC |
| Wattage | 350 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 30.48 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- ADAPT-ALL 5007L-10-04C Straight Adapter, Male L10 DIN Tube x Male 0.25 NPT, Carbon Steel, Light Duty
- EATON SVX010A1-4A1B1B9C8D3 Adjustable Frequency Drive, 10HP, NEMA Type 1, Modbus D9, RS-232 with D9 Connection, FR5
- MAIN FILTER INC. MF0083773 7125 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 9.6 Inch Height
- MCR SAFETY 267CXL Rider Raincoat, Xl, Black, Snaps, Pvc, 2 Pockets, Floor Length
- NEW PIG RFL234 Spill Kit Refill 38 gal.
- SMC VALVES AW30-N03C-8Z-B Regulator, 3/8 Port Size
- OSG 8594029 Jobber Length Drill Bit, 2.90 mm Size, 33 mm Flute Length, 61 mm Overall Length
Popular Search Queries
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp6034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Voltage Detectors
- Trailer Stabilizing Jacks
- Pushbutton Enclosures
- Repair Clamps
- Fork Covers
- AKRO-MILS 30270 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Cowhide Leather Gray Driver Gloves
- IRONCAT Welding Gloves, Premium Goatskin Cowhide Leather
- LOC-LINE 90 Degree Nozzles For 1/2 Inch Systems
- LENOX TOOLS Tight Space Tube Cutter
- KIPP M6 Thread Size Stainless Steel Star Knob
- ZSI-FOSTER Clips
- WATTS Atmospheric Vacuum Breakers
- B & B MANUFACTURING T10 Timing Pulleys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC IMLLEDR24P5BU Lighting Fixture, Lumen 2000
€1,811.60 /unit
