APPLETON ELECTRIC GWM330L12R High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
Get it by Tuesday, Apr 14
€989.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Ballast Type | Reactor |
| Finish | Architectural Bronze Polyester |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Lamp Included | 0 |
| Lamp Type | Medium Base High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Lamp/ballast Voltage | 120V |
| Product Datasheet | appleton-electric-gwm130l12rh.pdf |
| Refractor/lens Type | Prismatic Polycarbonate Refractor |
| Size | 9 13/16" x 6 3/8" x 15 1/8" |
| Type | Area Light, Security Light |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Lamp Included | Lens Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CJB100LMT | 120/240/208/277V AC | - | Glass | €3,054.69 | |
![]() |
CJLB1075GMTL | 120-277V AC | - | Glass | €4,282.73 | |
![]() |
CJLB1075MTL | 120-277V AC | - | Glass | €4,150.78 | |
![]() |
CJLC1075GMTL | 120-277V AC | - | Glass | €4,046.26 | |
![]() |
CMBL100MTE | 120/240/208/277V AC | - | Glass | €4,484.70 | |
![]() |
CMBL100MT | 120/240/208/277V AC | - | Glass | €3,735.50 | |
![]() |
GWM330L12RHPC | - | - | - | €1,253.48 |
Explore Products
- CEMENTEX USA TR-9ELK-C Electrician Kit, 9 Pieces
- MOLINE BEARING 19141307 Pillow Block Bearing, 3 7/16 Inch Size Bore, Expansion, Cast Iron
- EATON P3BLDB3300GN Circuit Breaker Plug-In Unit, 600 VAC, 300A, 4 Wires, Ldb Frame
- AMETEK LAMB 119914-48 AC Vacuum Motor, Tangential, 1700 W, 5.7 Frame Size, 2 Stage, 120 V
- MARTIN SPROCKET PW48HJ Hook Jaw, SAE, 48 Inch Size, Industrial Black, Alloy Steel
- INGERSOLL-RAND 93358-C Ball, BD20A-AAS-CCC-A, 828XL2, Hytrel
- STREN-FLEX TTS-2-906-04 Web Sling Triangle Triangle 4 Feet 18000 Lb. Width 6 In
Popular Search Queries
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Pre316mb
Explore More
- KEYSHAFT
- U-Shaped Fluorescent Lamps
- Signal Conditioner
- Plunger Cans
- Hydraulic Manual Stack Valve Systems
- Hand and Finger Guards
- REVCOR Blade Fan 24 Inch
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 10 mil Thick, Lightweight, Yellow
- DESTACO 385-M Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct VIP Chain Connections, Inch
- ABILITY ONE Linear Low Density Polyethylene Trash Bags & Liners Flat Pack
- APPROVED VENDOR Elbow, 45 Degrees, Stainless Steel
- KERN AND SOHN CT Q1 Series Shear Beam Measuring Cells
- ROBERTSHAW 1830 Series Pilot Uni-Kits
- SPEAKMAN Pause And Trickle Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC GWM330L12R High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
€989.51 /unit




