APPLETON ELECTRIC GAM861LMTI2L Floodlight, Power 1000W
Get it by Friday, May 22
€4,188.31 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Floodlight |
| Approvals | ul.png |
| Ballast Type | Integrated |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, Areamaster 1000 Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Hub Size | 3/4" |
| Junction Box | No |
| Lamp Base | Mogul |
| Lamp Type | High Pressure Sodium |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 80846 lm |
| Marine Rated | No |
| Mounting | Bracket |
| Nominal Voltage | 120/208/240/277V AC |
| Power | 1100 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-gam861l126.pdf |
| Product Series | Areamaster 1000 Series |
| Series | Areamaster 1000 Series |
| Style | Flood |
| Voltage | 120/240/208/277V AC |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.33 |
| Ship height (cm) | 41.35 |
| Ship length (cm) | 32.87 |
| Ship width (cm) | 12.83 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- WALTER TOOLS SDGT09T3AEN-G88 WK10 5004810 Carbide Milling Insert Sdgt09t3aen-g88
- MAIN FILTER INC. MF0421767 303093 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.2 Inch Height
- STEARNS BRAKES 108704100207 Brake
- STREN-FLEX EEF2-903-18 Web Sling Eye Eye 18 Feet Length 8900 Lb Cap
- AUTOQUIP TTN-072-0025 Scissor Lift Table, 36 Inch Platform Width, 79 Inch Height, 1000 lbs Capacity
- PLAST-O-MATIC EBVF2-2-200EPS-PF Electrically Actuated Ball Valve, PVDF, Socket Connection, EPDM Seal, 2 Inch Size
- BRADY 7208-4-PK 172058 Pipe Marker, Overflow, Yellow, Black, Fits 3/4 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 4 Pipe Marker
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp3034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Enclosure Coolers
- Optical and Transit Levels and Packages
- Sanding Sponges
- Phase Converters
- Grounding Equipment
- MECHANIX TAA Fastfit Covert Tactical Gloves
- ANSELL 58-330 Alphatec Aquadri Gloves
- KRYTOX GPL 204 Series Standard Grade Grease
- JOHN GUEST Reducing Union Connectors, Acetal Gray
- BANJO FITTINGS Dry-Mate Valve Body
- STA-KON KVF14 Series Wire Disconnects
- EATON M22 Series Pushbuttons
- STEARNS BRAKES 565 Series Brake Assemblies
- ENERPAC Low Profile Hydraulic Torque Wrenches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC GAM861LMTI2L Floodlight, Power 1000W
€4,188.31 /unit
