APPLETON ELECTRIC GAM571PMT Floodlight, Power 175W
Get it by Thursday, May 21
€1,471.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Floodlight |
| Approval | Ul, Csa |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Ballast Type | Integrated |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, Areamaster 250-400 Series |
| Finish | Zinc Plated |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Housing Material | Steel |
| Ip Rating | IP66 |
| Junction Box | No |
| Lamp Base | Mogul |
| Lamp Type | Pulse Start Metal Halide |
| Lamp Watts | 175 W |
| Lamp/ballast Voltage | 120/208/240/277V |
| Lens Material | Glass |
| Marine Rated | Yes |
| Mounting | Wall , Yoke |
| Nominal Voltage | 120/208/240/277V AC |
| Power | 175 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-gam571p48.pdf |
| Product Series | Areamaster 250-400 Series |
| Series | Areamaster 250-400 Series |
| Style | Flood |
| Voltage | 120/240/208/277V AC |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.33 |
| Ship height (cm) | 41.35 |
| Ship length (cm) | 32.87 |
| Ship width (cm) | 12.83 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- PROCON 111E110F11XX
- APPROVED VENDOR U04360.062.0800 Hex Head Cap Screw, 5/8 In - 18 Thread Size, Steel, 8 In Lg., 25/64 In Head Ht., Gr. 8
- TITAN FASTENERS DND07
- DYNABRADE 96341 Hex Key Set
- STEARNS BRAKES 108703100BHF Brake Assembly
- MAIN FILTER INC. MF0878655 852125SMVST10 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 3.38 Inch Height
- GROVE GEAR GR8260576.23 GR-HMQ826-15-H1-180-23 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Cast Iron
- WEG CSW30-CY2R90D 14382456 Selector Switch, Key Type, 2 Pos., 90 Deg., Spring Return Operation
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busa
Explore More
- KEYSHAFT
- Jobber Length Drill Bits
- Chop Saws and Cut-Off Machines
- Digital Pressure and Vacuum Gauges
- Diffusers
- Brake Line Accessories
- LOUISVILLE FS1400HD Series Fiberglass Step Ladders
- ANSELL 11-644 Hyflex Cut Resistant Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm Dotted/Double Dipped
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Solid Polyester, Zipper, Lime
- LYON Wardrobe Locker
- AKRO-MILS 30239 Akrobins Plastic Storage Bins
- MARTIN SPROCKET 3/8 Inch Drive Metric Replacement Hex Bits
- MORSE CUTTING TOOLS Chamfer Mills, 5989 Series
- CHICAGO-LATROBE Center Drills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC GAM571PMT Floodlight, Power 175W
€1,471.58 /unit
