APPLETON ELECTRIC EDS1140SA Tumbler Switch
Get it by Thursday, May 21
€674.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tumbler Switch |
| Actuator Material | Nylon , Nylon 6/6 |
| Amps Rating | 20A |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Body Material | Aluminum |
| Box Type | Single Gang |
| Constructional Feature | Dust Ignition Proof, Explosion Proof |
| Contact Configuration | 4 Way |
| Current | 20A |
| Current Rating | 20A |
| Enclosure | Class I Div 1 And 2 Group C D, Class II Div 1 And 2 Group E F G, Class III, Nema 3/7Cd/9Efg |
| Enclosure Material | High Strength Copper Free Aluminum |
| Enclosure Type | Dead End |
| Family Series | Appleton Switches Series, Contender Series |
| Grade | Grade 6/6 |
| Hp | 1 hp @ 120V AC, 2 hp @ 240V AC |
| Hub Size | 1/2" |
| Mounting Style | Mounting Holes |
| Nema Rating | NEMA 7Cd, NEMA 9EFG, NEMA 3 |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operator Type | Front Operated Lever |
| Product Datasheet | appleton-electric-eds1130.pdf |
| Product Series | Contender Series |
| Series | Contender Series |
| Switch Type | 4-Way |
| Type | Dead End |
| Type Of Operator | Front Operated |
| Voltage | 120-277V AC |
| Voltage Rating | 120-277V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 17.3 |
| Ship length (cm) | 13.49 |
| Ship width (cm) | 9.45 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Nema Rating | Hub Size | Number Of Gangs | Switch Type | Mounting | Body Material | Voltage | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EDS110F13A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €459.91 | |
| EDS110F23A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €538.12 | |
| EDS110F1A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €430.20 | |
| EDS110F2A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €505.48 | |
| EDS110F3WA | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €446.45 | |
| EDS110R23A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €538.12 | |
| EDS110F4WA | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €617.55 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBLPP10GFBK Aluminum Service Poles, 10 Inch 2 Inch Height, 1 GFCI Duplex, 2 Decorator Duplexes, Black
- OMRON D4C0032 Limit Switch Head Sealed Roller Plunger
- MAXPURE TEG2C6L2.0-PC Elbow, 316L Stainless Steel, Clamp X Clamp, 2 Inch X 2 Inch Tube Od, Light Polish
- HARTING 09120080327 Rectangular Connector Housing, Size Han-Compact, Bulkhead Mount, Black, Polycarbonate
- NIBCO NLK700H GD-4775 Butterfly Valve, Ductile Iron, Grooved, 4 Inch Size, 300 PSI
- CONDOR 7DD48 Full Body Harness, Positioning, Mating/Tongue, S/M, 425 Lb Wt Capacity, Mating
- CHICAGO PNEUMATIC CP873C-HD Tire Buffer, Rotary, 1 3/4 Inch Max, Quick Change Slip Chuck, 0.67 hp, 4 cfm, Inline
- FABORY U51428.007.0068 Spring Pin, 0.083-0.086 Inch Dia. Range, 5/64 Inch Nominal Dia., 420 Grade
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Feb236busn
Explore More
- KEYSHAFT
- Kneeling Pads
- Pneumatic Vacuum Cleaners
- Jib Cranes
- Load Leveling Slings
- Jack Screws
- DWYER INSTRUMENTS BTM3 Series Maximum/Minimum Bimetal Thermometers
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joints, Mipt Inlet x MAT Outlet
- BELL ELECTRICAL SUPPLY Weatherproof Covers
- REGAL Jobber Length Twist Drill Bits, HSS, TiN
- REGAL Metric Bottom Hand Taps, HSS, Alcrona
- APPROVED VENDOR Press-Fit Inserts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC EDS1140SA Tumbler Switch
€674.16 /unit


