APPLETON ELECTRIC EDS1130SA Tumbler Switch
Get it by Friday, May 22
€485.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tumbler Switch |
| Actuator Material | Nylon , Nylon 6/6 |
| Amps Rating | 20A |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Body Material | Aluminum |
| Box Type | Single Gang |
| Constructional Feature | Dust Ignition Proof, Explosion Proof |
| Contact Configuration | 3 Way |
| Current | 20A |
| Current Rating | 20A |
| Enclosure | Class I Div 1 And 2 Group C D, Class II Div 1 And 2 Group E F G, Class III, Nema 3/7Cd/9Efg |
| Enclosure Material | High Strength Copper Free Aluminum |
| Enclosure Type | Dead End |
| Family Series | Appleton Switches Series, Contender Series |
| Grade | Grade 6/6 |
| Hp | 1 hp @ 120V AC, 2 hp @ 240V AC |
| Hub Size | 1/2" |
| Mounting Style | Mounting Holes |
| Nema Rating | NEMA 7Cd, NEMA 9EFG, NEMA 3 |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operator Type | Front Operated Lever |
| Product Datasheet | appleton-electric-eds1130.pdf |
| Product Series | Contender Series |
| Series | Contender Series |
| Switch Type | 3-Way |
| Type | Dead End |
| Type Of Operator | Front Operated |
| Voltage | 120-277V AC |
| Voltage Rating | 120-277V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 17.3 |
| Ship length (cm) | 13.49 |
| Ship width (cm) | 9.45 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Nema Rating | Hub Size | Number Of Gangs | Switch Type | Mounting | Body Material | Voltage | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EDS110F13A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €459.91 | |
| EDS110F23A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €538.12 | |
| EDS110F1A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €430.20 | |
| EDS110F2A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €505.48 | |
| EDS110F3WA | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €446.45 | |
| EDS110R23A | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €538.12 | |
| EDS110F4WA | NEMA 3, NEMA 7, NEMA 9 | 1" | - | - | Wall | - | - | - | €617.55 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U22538.075.0350 Fully Threaded Stud, 3/4 In - 10 Thread Size, SS, 3 1/2 In Lg., Gr. 316, Plain
- PARKER 12FSC8N-S Straight Connect Carbon Steel A-LOK x F 3/4 x1/2 Inch
- CHEMGLASS CG-1615-500 Volumetric Flask, 500 Ml Labware Capacity Metric, Type I Borosilicate Glass
- PROCON 1P1B110F11BA Repair Kit
- SMC VALVES 710-15 Fitting
- WALTER TOOLS TPGT1.8(1.5)1-MP4 Carbide Turning Insert TPGT090204-MP4
- MILTON-INDUSTRIES 1251-2 Deluxe Compression Tester Replacement Valve Core
- THERMCO GW2534C Hydrometer Specific Gravity 0.001
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Lnpresetq
Explore More
- KEYSHAFT
- Snubber Hose
- Machining Vise Accessories
- Submersible Sump Pumps
- Exhaust Rain Caps
- Metal Detectable Markers and Pens
- HELICOIL Straight Flute Plugs, 2B
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Apparel Indura Fire Retardant Coveralls
- CAMLOCK FITTINGS Type E Male Cam and Groove Adapter, Hose Shank
- MAYHEW TOOLS Brass Sets
- SMC VALVES Female Adapter
- CS JOHNSON Toggles
- BUSSMANN A1 Series Terminal Blocks
- CASH VALVE Nameplates
- GRAINGER Buna N Oil Resistant Rubber
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC EDS1130SA Tumbler Switch
€485.03 /unit


