APPLETON ELECTRIC CSSP75240ACCLG Hazardous Lighting Fixture, Pendant Mounting, 240V
Item: BJ9FUTModel: CSSP75240ACCLG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hazardous Lighting Fixture
Application Marine/Wet Location
Approvals ul.png
Constructional Feature Dust Ignition Proof, Explosion Proof
Enclosure Finish Electrostatically Applied Epoxy Powder Coated
Enclosure Material Copper Free Aluminum
Family Series Appleton Light Fixtures Series, Code Master Strobe Series
Fixture Material Aluminum
Flash Rate 65 FPM
Gasketed No
Guarded Yes
Hub Size 3/4"
Lamp Base Octal
Lamp Included Yes
Lamp Type Strobe
Lens Color Clear
Lens Material Prismatic
Marine Rated Yes
Mounting Pendant
Nema Rating NEMA 3R, NEMA 4X
Nominal Voltage 240V AC
Number Of Hubs 1
Operating Voltage 240V AC
Product Datasheet appleton-electric-cssb75120acbl.pdf
Product Series Code Master Strobe Series
Series Code Master Strobe Series
Size 7.8" W x 13.53" H
Style Globe
Type Strobe Light
Voltage 240V AC