APPLETON ELECTRIC CMLEDW172G5BHGF Hazardous Lighting Fixture, Wall, Power 175W
Get it by Thursday, May 21
€2,990.40 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Average Life | 60000 |
| Class | Class I Division 1, Class II Division 1, Class II Division II, Class III |
| Color | Gray |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, CMLED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Fixture Type | Explosionproof |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 6.294k lm |
| Marine Rated | Yes |
| Mounting | Wall |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X |
| Nominal Voltage | 347/480V AC |
| Power | 176 W |
| Power Sources | 347-480V AC |
| Product Datasheet | appleton-electric-cmled10d5buf.pdf |
| Product Series | CMLED Series |
| Series | Cmled Series |
| Shape | Cylindrical |
| Style | Industrial |
| Temperature Code | T4, T4A, T5, T6 |
| Type | Factory Sealed Luminaire |
| Voltage | 347-480V AC |
| Watts | 175 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Mounting | Lamp Type | Lamp Included | Fixture Type | Lens Material | Color | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CMLEDS174D5BHG | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €2,908.66 | |
| CMLEDS174D5BH | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €2,876.55 | |
| CMLEDS174D5BHGC | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €3,101.31 | |
| CMLEDS174D5BHCF | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €3,107.72 | |
| CMLEDS174D5BHC | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €3,069.20 | |
| CMLEDS174D5BHGF | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €2,947.19 | |
| CMLEDS174D5BUGF | 120-277V AC/125-300V DC | 25° Stanchion | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €2,947.19 |
Explore Products
- MACROMATIC GR-MR Retainer, Metal, Round Relay
- DIXON BS301 Short Shank Suction Coupling, 2-1/2 Inch Size, Male, Brass NST
- SUPCO SL10068
- PARLEC 25ERCN Collet Nut Coolant Er
- WALTER TOOLS AK681.C5.E16.050 5930107 Indexable Milling Cutter
- GREENLEE 7308 Punch And Die Set, Stainless Steel
- VULCAN HART 00-407673-000G1 Grease Collector, 11.25 x 29.25 x 2.5 Inch Size
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Feb236busn
Explore More
- KEYSHAFT
- Platform Trucks
- Nail Pullers Wrecking and Pry Bars
- Respiratory Equipment Storage
- Rotary Joint Cartridges
- Medical Cart Accessories
- AKRO-MILS 30130 Shelf Bins
- FACOM 116 Sliding Jaw Hook And Pin Wrenches
- LUMAPRO Flashlight Replacement Lamps, B3 Lamp Shape
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- TRITAN HCP Series Pillow Block Bearings
- PARKER 501 series, Brass Inline Ball Valve, FNPT x MNPT
- SUGATSUNE Bracket 304 Stainless Steel
- LIFT PRODUCTS LPT-020-48 Series, Scissor Lift Table
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 70, gR, 350 to 600VDC
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Plates, Decorator Frame
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC CMLEDW172G5BHGF Hazardous Lighting Fixture, Wall, Power 175W
€2,990.40 /unit

