APPLETON ELECTRIC CMLEDW172G5BHG Hazardous Lighting Fixture, Wall, Power 175W
Get it by Thursday, May 21
€2,951.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, CMLED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 20600 lm |
| Marine Rated | Yes |
| Mounting | Wall |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X |
| Nominal Voltage | 347/480V AC |
| Power | 176 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-cmled10d5buf.pdf |
| Product Series | CMLED Series |
| Series | Cmled Series |
| Style | Industrial |
| Temperature Code | T4, T4A, T5, T6 |
| Voltage | 347-480V AC |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Mounting | Lamp Type | Lamp Included | Fixture Type | Lens Material | Color | Housing Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CMLEDS174D5BHG | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €2,908.66 | |
| CMLEDS174D5BH | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €2,876.55 | |
| CMLEDS174D5BHGC | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €3,101.31 | |
| CMLEDS174D5BHCF | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €3,107.72 | |
| CMLEDS174D5BHC | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €3,069.20 | |
| CMLEDS174D5BHGF | 347-480V AC | Wall | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €2,947.19 | |
| CMLEDS174D5BUGF | 120-277V AC/125-300V DC | 25° Stanchion | LED | Yes | Explosionproof | Glass | Gray | - | €2,947.19 |
Explore Products
- EATON ECS97Z1BAL-C1C47P7S3 Combo Soft Starter, Disconnect Switch, 600A Circuit Breaker Rating, 230V
- MACROMATIC THR-11262-F5S Timer, Triggered On Delay, 120VAC, 5 Sec, 10A, SPDT
- SMC VALVES VQZ200-GS-5 Gasket
- TSUBAKI SDS-1-1/4
- EATON IQ130MA6510 Volt/Current Measurement Power Meter With Integral Display, 5A, 60 Hz
- COTTERMAN 1514R2642A3E10B4W5C1P3 Rolling Ladder, 140 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp, 24 Inch Platform Width
- ZOELLER 394-0033
- PROCON 1P4B190R11BA Repair Kit
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan Frames
- Gas Masks
- Walk Ramps
- Machine Skates And Rollers Equipment
- Band Clamp Tools
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNF, 2B
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 33 mm Opening
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 9.5 mm Dots
- TELEMECANIQUE SENSORS NPN Photoelectric Sensor
- BANJO FITTINGS Dry-Mate Ball Valve
- CHERNE Inside-Of-Pipe Gripper Plugs
- AIRMASTER FAN Commercial Air Circulator Guards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC CMLEDW172G5BHG Hazardous Lighting Fixture, Wall, Power 175W
€2,951.89 /unit

