APPLETON ELECTRIC CMLEDS104G5BUCF Hazardous Lighting Fixture, Power 100W
Get it by Thursday, May 21
€2,728.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Average Life | 60000 |
| Class | Class I Division 1, Class II Division 1, Class II Division II, Class III |
| Color | Gray |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Equivalent Power | 100 W |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, CMLED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Fixture Type | Explosionproof |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Hub Size | 1 1/4" |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 3.967k lm |
| Marine Rated | No |
| Mounting | 25° Stanchion |
| Nema Rating | NEMA 3R, NEMA 4X |
| Nominal Voltage | 120V AC, 125V DC, 208V AC, 240V AC, 250V DC, 277V AC |
| Power | 30/31 W |
| Power Sources | 120-277V AC |
| Product Datasheet | appleton-electric-cmled10d5buf.pdf |
| Product Series | CMLED Series |
| Series | Cmled Series |
| Shape | Cylindrical |
| Style | Industrial |
| Type | Factory Sealed Luminaire |
| Voltage | 125-300V DC/120-277V AC |
| Wattage | 100 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Mounting | Fixture Type | Lamp Included | Lens Material | Color | Housing Material | Housing Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AAU1N | - | - | - | Yes | - | - | - | - | €817.82 | |
| CMLEDS104D5BH | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | Yes | Glass | Gray | - | - | €2,497.72 | |
| CMLEDS104D5BHC | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | Yes | Glass | Gray | - | - | €2,690.33 | |
| CMLEDS104D5BUC | 120-277V AC/125-300V DC | 25° Stanchion | Explosionproof | Yes | Glass | Gray | - | - | €2,690.33 | |
| CMLEDS104D5BHCF | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | Yes | Glass | Gray | - | - | €2,728.88 | |
| CMLEDS104D5BUGF | 120-277V AC/125-300V DC | 25° Stanchion | Explosionproof | Yes | Glass | Gray | - | - | €2,568.34 | |
| CMLEDS104D5BHF | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | Yes | Glass | Gray | - | - | €2,536.22 |
Explore Products
- ITW 26335 Fitting Insulation Elbow 3-1/2 Inch Inner Diameter
- STEARNS BRAKES 970230100 Spring Clamp
- VERMONT GAGE 141216780 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.1678 Inch Size
- TSUBAKI 50B14FP Single Strand Sprocket 3.110 Inch Outside Diameter #50
- VOLLRATH 30262 Pan Half-size 10 Qt
- BUSSMANN GSGB75
- MAIN FILTER INC. MF0427811 FFPA1109310 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 20.47 Inch Height
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316pb
Explore More
- KEYSHAFT
- Hex and Torx Key Sets
- Laboratory Mixers
- Pump Pedestals and Mounting Bases
- Automatic and Magnetic Door Holders
- Manometer Accessories
- ANSELL 37-646 Alphatec Latex Free Chemical Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 861SS-BC Y Strainers
- ANVIL CT138R Series Rod Threaded Ceiling Flanges
- ANVIL AS500BTB Series Welded Channels
- WESCO CP3 Economy Pallet Truck
- CEMENTEX USA Screw Holding Phillips Screwdrivers
- GEORG FISCHER 543 Series Pro PVC-U 3-Way Ball Valves
- SPEAKMAN Neo S-2540 Series Shower Arms And Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC CMLEDS104G5BUCF Hazardous Lighting Fixture, Power 100W
€2,728.88 /unit

