APPLETON ELECTRIC CMLEDC153D5BHG Led Light Fixture, 150W, 1 Inch Hub
Get it by Friday, May 22
€2,561.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Light Fixture |
| Average Life | 60000 hrs. |
| Class | Class I Division 1, Class II Division 1, Class II Division II, Class III |
| Color | Gray |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, CMLED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Fixture Type | Explosionproof |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 4.838k lm |
| Marine Rated | Yes |
| Mounting | Pendant , Wall |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X |
| Nominal Voltage | 347/480V AC |
| Power | 176 W |
| Power Sources | 347-480V AC |
| Product Datasheet | appleton-electric-cmled10d5buf.pdf |
| Product Series | CMLED Series |
| Series | Cmled Series |
| Shape | Cylindrical |
| Style | Industrial |
| Temperature Code | T4, T4A, T5, T6 |
| Type | Factory Sealed Luminaire |
| Voltage | 347-480V AC |
| Wattage | 150 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.47 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 34.59 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Mounting | Fixture Type | Lamp Type | Lamp Included | Color | Lens Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CMLED15G5BUF | 125-300V DC/120-277V AC | - | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €2,285.95 | |
| CMLED15G5BHF | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €2,285.95 | |
| CMLEDC152D5BH | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €2,529.02 | |
| CMLEDC152D5BHC | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €2,721.66 | |
| CMLEDC152D5BHGC | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €2,753.74 | |
| CMLEDC152D5BHGF | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €2,599.63 | |
| CMLEDC152D5BHCF | 347-480V AC | Wall | Explosionproof | LED | Yes | Gray | Glass | €2,760.17 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0606947 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 80 Micron, Viton Seal, 3.3 Inch Height
- HEATHROW SCIENTIFIC HS24312B Test Tube Rack, Holds 96 Test Tubes, Benchtop/Countertop, 96 Compartments
- NORLAKE 018836 NOR-LAKE SCIENTIFIC 018836
- MKT FASTENING 1314700 Drop-in Anchor Setting Tool, 1/4 In - 20 Thread Size
- VERMONT GAGE 911446750 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.4675 Inch Size
- CONRADER 6309P-CE-125 Safety Valve, Hard Seat, 1/2 Inch MNPT Inlet, 1/4 Inch FNPT Outlet
- ARLINGTON INDUSTRIES FSR404BL Box, 2-Gang, 4.25 x 4.185 Inch Size
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316rb
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Pickups
- Manual Material Lift Accessories
- Hedge Trimmers
- Dye Penetrants and Inspection Kits
- Bronze Flat Bars
- MAYHEW TOOLS Ladyfoot Pry Bars
- DESTACO 500 Series Weldable Vertical Hold Down Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Beakers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 33 x 13 mm Size
- BUSSMANN A4000 Series Fuse Blocks
- CEMENTEX USA Electrical Glove Protectors
- TICO S/PA Anti Vibration Pads, 25mm Thickness
- PROTO General Purpose Lineman Pliers
- BLACK & DECKER Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC CMLEDC153D5BHG Led Light Fixture, 150W, 1 Inch Hub
€2,561.13 /unit

