APPLETON ELECTRIC CMLEDA402D5BUG Led Light Fixture, Pendant, 400W, 3/4 Inch Hub
Get it by Thursday, May 21
€4,289.43 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pendant Lighting Fixture |
| Average Life | 60000 hrs. |
| Class | Class I Division 1, Class II Division 1, Class II Division II, Class III |
| Color | Gray |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Equivalent Power | 400 W |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, CMLED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Fixture Type | Explosionproof |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | Yes |
| Hub Size | 3/4" |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 13.732k lm |
| Marine Rated | Yes |
| Mounting | Pendant |
| Nema Rating | NEMA 3R, NEMA 4X |
| Nominal Voltage | 120V AC, 125V DC, 208V AC, 240V AC, 250V DC, 277V AC |
| Power | 101/103/98 W |
| Power Sources | 120-277V AC |
| Product Datasheet | appleton-electric-cmled10d5buf.pdf |
| Product Series | CMLED Series |
| Series | Cmled Series |
| Shape | Cylindrical |
| Style | Industrial |
| Type | Factory Sealed Luminaire |
| Voltage | 125-300V DC/120-277V AC |
| Wattage | 400 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 30.48 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Nema Rating | Mounting | Wattage | Ballast Type | Ip Rating | Housing Material | Lamp Type | Lens Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CMLEDA102D5BHC | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,530.04 | |
| CMLEDA102D5BHG | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,369.52 | |
| CMLEDA102D5BH | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,337.39 | |
| CMLEDA102D5BHF | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,375.92 | |
| CMLEDA102D5BU | NEMA 3R, NEMA 4X | Pendant | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,342.97 | |
| CMLEDA102D5BHGF | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,408.04 | |
| CMLEDA102D5BUF | NEMA 3R, NEMA 4X | Pendant | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,375.92 |
Explore Products
- INGERSOLL-RAND 6LK2A41 Angle Drill
- VULCAN HART 702139 Top Panel
- HONEYWELL 31-21096 Encore Laser Glasses, Scratch Resistant, Gray Lens, Glass, Universal Size
- FABORY B70411.025.0225 Wedge Anchor, 1/2 In - 13 Thread Size, 2 1/4 In Lg., 1 1/8 In Thread Lg., 3/8 In Max. Work Thk., 1 1/8 In Min. Embdmnt.
- CLEVELAND C39744 Square End Mill, Center Cutting, 3 Flutes, 7/8 Inch Milling Dia, 3 1/2 Inch Length Of Cut
- COOPER B-LINE 36248 HC NK Junction Box, Type 1, 8 x 24 x 36 Inch Size, Hinged Cover, Carbon Steel
- VERMONT GAGE 141206050 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0605 Inch Size
- WOODFORD MFG. 22CP-4 Frost Proof Dual Sillcock Hot/cold 4 In
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
Explore More
- KEYSHAFT
- Blast Cabinet Accessories
- Twist Lock Receptacles
- Blind Rivets
- Ball Valve Connection Adapters
- Hydronic Unit Heater Accessories
- TURTLESKIN CP-430 Insider Gloves
- CONDOR Polyester/Cotton Knit Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 74DHH Sure Check Double Disc Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 864M Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL AS500 Series Channels, Solid
- EATON S811+/S801+ Series Terminal Pad Kits
- EATON Type 12 Dust Tight Industrial External Reset Magnetic Motor Starters
- MARTIN SPROCKET Screwdriver Combo Sets
- QUINCY LAB Programmable Line Voltage Thermostats
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 1.92 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC CMLEDA402D5BUG Led Light Fixture, Pendant, 400W, 3/4 Inch Hub
€4,289.43 /unit
