APPLETON ELECTRIC CMLEDA252G5BUGF Led Light Fixture, Pendant, 250W, With Fuse And Guard, 3/4 Inch Hub
Get it by Thursday, May 21
€3,319.84 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pendant Lighting Fixture |
| Average Life | 60000 hrs. |
| Class | Class I Division 1, Class II Division 1, Class II Division II, Class III |
| Color | Gray |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Equivalent Power | 250 W |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, CMLED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Fixture Type | Explosionproof |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | Yes |
| Hub Size | 3/4" |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 8.982k lm |
| Marine Rated | No |
| Mounting | Pendant |
| Nema Rating | NEMA 3R, NEMA 4X |
| Nominal Voltage | 120V AC, 125V DC, 208V AC, 240V AC, 250V DC, 277V AC |
| Power | 76/77/75 W |
| Power Sources | 120-277V AC |
| Product Datasheet | appleton-electric-cmled10d5buf.pdf |
| Product Series | CMLED Series |
| Series | Cmled Series |
| Shape | Cylindrical |
| Style | Industrial |
| Type | Factory Sealed Luminaire |
| Voltage | 125-300V DC/120-277V AC |
| Wattage | 250 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 30.48 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Nema Rating | Mounting | Wattage | Ballast Type | Ip Rating | Housing Material | Lamp Type | Lens Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CMLEDA102D5BHC | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,530.04 | |
| CMLEDA102D5BHG | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,369.52 | |
| CMLEDA102D5BH | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,337.39 | |
| CMLEDA102D5BHF | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,375.92 | |
| CMLEDA102D5BU | NEMA 3R, NEMA 4X | Pendant | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,342.97 | |
| CMLEDA102D5BHGF | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,408.04 | |
| CMLEDA102D5BUF | NEMA 3R, NEMA 4X | Pendant | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,375.92 |
Explore Products
- MILLER BY HONEYWELL SGXK-FS Stainless Steel energy absorber Kit, Reusable, Concrete/Steel, Steel, Steel
- EATON ECN0738CAA Non-Reversing Motor Control Starter, Nema 12, Nema Size 3, 3 Phase, 460V/60Hz -440V/50Hz
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WC14-CB1260C Cantilever Single Shelf Post Wall Mount, 60 Inch W x 12 Inch D Shelf
- APPROVED VENDOR H408KE Drill Bushing H Drill Size Y
- CALDWELL 416-2-4 Adjustable Spread Lifting Beam, 4000 lbs. Load Limit, 48 Inch Max. Spread
- SUPCO ST11
- APOLLO VALVES 7724502 Ball Valve, Size 1 Inch, Full Port, Bronze, Stainless Steel, Ball And Stem
- VOLKEL 80108-2 Hand Tap Second, ISO 2283/DHSS-G, M 8 x 1.25 Size
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Cpc22350
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Zero Loss Condensate Drains
- Water Hammer Arrestors
- Folding and Stacking Chair Carts
- Aluminum Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Noise Control Accessories
- DESTACO 8021, 8071 Series Pneumatic Toggle Clamps
- RINGERS GLOVES Light Duty Liner Cut Resistant Gloves
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, 13 Gauge, White
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- KRYTOX 240AZ Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- APPLETON ELECTRIC Stanchion Mount LED Light Fixture
- ENPAC Aggressive, Absorbent Pillows
- DAYTON Cones
- WHIRLPOOL Refrigerators
- NIBCO T-580-S6-R-66-LL Series Two-Piece Stainless Steel Ball Valves, Conventional Port, Stainless Steel Trim
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC CMLEDA252G5BUGF Led Light Fixture, Pendant, 250W, With Fuse And Guard, 3/4 Inch Hub
€3,319.84 /unit
