APPLETON ELECTRIC CMLEDA102G5BUC Led Light Fixture, Pendant Mounting, 100W, 3/4 Inch Hub Size
Get it by Thursday, May 21
€2,530.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pendant Lighting Fixture |
| Average Life | 60000 hrs. |
| Class | Class I Division 1, Class II Division 1, Class II Division II, Class III |
| Color | Gray |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Equivalent Power | 100 W |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, CMLED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Fixture Type | Explosionproof |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Hub Size | 3/4" |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 3.967k lm |
| Marine Rated | Yes |
| Mounting | Pendant |
| Nema Rating | NEMA 3R, NEMA 4X |
| Nominal Voltage | 120V AC, 125V DC, 208V AC, 240V AC, 250V DC, 277V AC |
| Power | 30/31 W |
| Power Sources | 120-277V AC |
| Product Datasheet | appleton-electric-cmled10d5buf.pdf |
| Product Series | CMLED Series |
| Series | Cmled Series |
| Shape | Cylindrical |
| Style | Industrial |
| Type | Factory Sealed Luminaire |
| Voltage | 125-300V DC/120-277V AC |
| Wattage | 100 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 30.48 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Nema Rating | Mounting | Wattage | Ballast Type | Ip Rating | Housing Material | Lamp Type | Lens Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CMLEDA102D5BHC | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,530.04 | |
| CMLEDA102D5BHG | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,369.52 | |
| CMLEDA102D5BH | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,337.39 | |
| CMLEDA102D5BHF | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,375.92 | |
| CMLEDA102D5BU | NEMA 3R, NEMA 4X | Pendant | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,342.97 | |
| CMLEDA102D5BHGF | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X | Wall | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,408.04 | |
| CMLEDA102D5BUF | NEMA 3R, NEMA 4X | Pendant | 100 W | - | IP66, IP67 | - | LED | Glass | €2,375.92 |
Explore Products
- EATON FWC3020L Molded Case Circuit Breaker, Type Fwc, Fixed Magnetic Trip Type, 3-Pole, 20A, 690 Vac
- TOWNSTEEL CEI-87-S-626 Lever Lockset, Grade 1, Ce Cylindrical, Satin Chrome
- GRAINGER 011-040-000 90 Deg. Long Radius Elbow, Carbon Steel, 4 Inch X 4 Inch Pipe, Butt Weld
- EATON ECC04C2ABA Mechanically Held Lighting Contactor, NEMA 3R, 110-120V/50-60 Hz, 12P
- JUSTRITE 896001 Flammable Cabinet, 60 Gallon, 2 Shelves, 2 Doors, Manual Close, Red
- HUBBELL - BRYANT 70820FR Industrial Heavy Duty Single Locking Blade Receptacle, 20A, 480 VAC, 1-Phase, 2-Pole
- HONEYWELL TB7100A1000/U Fan Coil Thermostat Unit, Digital, Heat and Cool, Auto/Manual
- STEARNS BRAKES 555700210 Support Plate Assembly/Less Coil
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Feb236busn
Explore More
- KEYSHAFT
- Calibration and Inspection Labels
- Motor Lead Disconnects
- PA System Accessories
- Brake Lines
- Release Hooks
- AKRO-MILS 30290 Akrobins Super Size Bins
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- PLAST-O-MATIC PRA Series Air Loaded Pressure Regulators
- OIL SAFE Color Coded Steel Tubes
- RUD CHAIN VIP Oval Links For Power Point
- APPROVED VENDOR B Coupler, Female Coupler x MNPT, 316 Stainless Steel
- FULHAM Emergency Exit Light
- SAW TRAX Sign Maker Panel Saw and Substrate cutter
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Stationary and Mobile Wire Garment Racks
- EATON E2LW Type Mining Complete Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC CMLEDA102G5BUC Led Light Fixture, Pendant Mounting, 100W, 3/4 Inch Hub Size
€2,530.04 /unit
