APPLETON ELECTRIC CJLP157548 High Pressure Sodium Light Fixture, 150W, 3/4 Inch Hub Size
Get it by Thursday, May 21
€3,388.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Ballast Type | Integrated |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, Code Master Jr Hid Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Hub Size | 3/4" |
| Junction Box | No |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | High Pressure Sodium |
| Lens Material | Glass |
| Marine Rated | Yes |
| Max Lamp Size | S55 |
| Mounting | Pendant |
| Nema Rating | NEMA 4X |
| Nominal Voltage | 480V AC |
| Power | 150 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-cjlc101048.pdf |
| Product Series | Code Master Jr HID Series |
| Series | Code Master Jr Hid Series |
| Style | Globe |
| Voltage | 480V AC |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Housing Material | Lens Material | Lamp Included | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CJLB107548 | 480V AC | - | Glass | - | €3,757.92 | |
| CJLB1075G48 | 480V AC | - | Glass | - | €3,884.60 | |
| CJLB1575G48 | 220V AC | - | Glass | - | €4,102.64 | |
| CJLB157548 | 480V AC | - | Glass | - | €3,970.65 | |
| CJLB5075GMT | 120-277V AC | - | Glass | - | €3,761.37 | |
| CJLB5075MT | 120-277V AC | - | Glass | - | €3,778.04 | |
| CJLB707548 | 480V AC | - | Glass | - | €3,846.67 |
Explore Products
- AIRMASTER FAN 32041 PLDA24DC Tube Axial Fan, Direct Drive, Blade Diameter 24 Inch, 1/3 Hp, 3 Phase, 230/460 V
- LABCONCO 711222130 Freeze Dryer, Console Freeze Dryer, 12 L Holding Capacity, -84 Deg C
- LENOX TOOLS 76174D2B123690 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 12 Feet 1-1/4 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- MARTIN SPROCKET MS225 1 9/16 Jaw Coupling, 225 Size, 5 Inch Outside Dia., 1.563 Inch Bore, Bore To Size, Cast Iron
- HUB CITY 0220-84570 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
- EBERBACH E6200.A.S12 E6200.S12.18 Sieve Double Stack Platform, 12 Inch Dia.
- TITAN FASTENERS JKR04192
- VERMONT GAGE 141221600 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.2160 Inch Size
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp3034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Sensor Cordsets
- Hydraulic Hose Sleeves
- Corrugated Shelf Bins and Dividers
- Tap Adapters
- Air Scarifier Accessories
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- MUELLER INDUSTRIES 251 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- UNITED BRASS WORKS Bronze Globe Valve, FNPT
- SK PROFESSIONAL TOOLS Driver Studs, Double End Threaded Stud, Class 2A
- HOFFMAN Cross Fittings
- ERICKSON Collet Wrenches
- NIBCO 4808 Series 22 1/2 Deg Elbows, H x H, PVC DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC CJLP157548 High Pressure Sodium Light Fixture, 150W, 3/4 Inch Hub Size
€3,388.57 /unit

