APPLETON ELECTRIC ARC40123F Connector Assembly, 2 Wires, 3 Poles, 400A
€3,271.72 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Connector Assembly |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Built-in Strain Relief | No |
| Case Material | Metallic |
| Current Rating | 400A |
| Family Series | Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series |
| Frequency | 50-400 Hz |
| Lockout-tagout | No |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 2 |
| Product Datasheet | appleton-electric-arc40023ers.pdf |
| Product Series | Powertite |
| Temperature Range | -13°F to +104°F |
| Terminal Type | Solder |
| Voltage | 600V |
| Wire Size | 1000 mcm, 400 mcm, 500 mcm, 600 mcm, 750 mcm |
| Wire Size Range | 400 mcm to 1000 mcm |
Shipping Info:
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- HUMBOLDT H-4889.500GT Standard Calibration Weight With Traceable Certificate, ASTM Class 4, 500g
- APOLLO VALVES 70LF20201 Ball Valve, 3/8 in Pipe, 3/8 in Tube, Std, 600 psi CWP, -20 to 450 Deg. F, Lever Handle, Sweat
- OILITE SOT2400-01B Thrust Washer, 1 3/4 Inch Bore, Bronze, SAE 841, 2 7/16 Inch OD, 0.125 Inch Thick
- GRAINGER ZUSA-RC-850 Buna-N Round Cord, Black, 1 1/2 Inch, 1.5 In, 5 Ft Overall Lg, 70A, 0 Deg F To 210 Deg F
- SMC VALVES NCDA1F150-2400 Tie Rod Cylinder, 1.5 Inch Size, Double Acting Auto Switcher
- GRAINGER 223-888881 End Mill Set, 4 Flutes, 5 Pieces, 1/8 Inch Smallest Mill Dia
- BALDOR / DODGE 228934 18X38 Crown Drum XT35 1/2 Herringbone Lagging
- CHICAGO PNEUMATIC 8940170031 Clutch Housing Bumper
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Ecp-2023
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermostatic Expansion Valves
- Condensate Pumps
- Membrane Air Dryers
- Electric Infrared Heater Elements
- Fume Hood Cabinets and Stands
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Drop Ear Elbow, Press x FNPT
- OK INDUSTRIES Kynar Wire Wrapping Wires, Insulated, Silver Plated
- ANVIL AS781 Series Open Angle Connectors, 4-Hole
- SLOAN Housings
- GROVE GEAR NH Series, B-R Style, 824 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- NORGREN Excelon Plus 84 Series Air Regulators
- MTS SAFETY Jacks
- LENNOX Blower Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC ARC40123F Connector Assembly, 2 Wires, 3 Poles, 400A
€3,271.72 /unit
