APPLETON ELECTRIC AMLHL2CG7BHFS Amled High Lumen Floodlight, 30K Lumens
Get it by Thursday, May 21
€4,576.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Floodlight |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Average Life | 60000 hrs. |
| Color | Bronze |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, AMLH Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 30k lm |
| Marine Rated | Yes |
| Mounting | Wall , Yoke |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X |
| Nominal Voltage | 347/480V AC |
| Number Of Bulbs/unit | 104 |
| Power | 176 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-amlhl1cf6buf.pdf |
| Product Series | AMLH Series |
| Series | Amlh Series |
| Shape | Rectangular |
| Size | 18.67 x 15.94 x 5.13" , 18.67" x 15.94" x 5.13" |
| Standard | NEC/CEC, IECEX, ATEX |
| Style | Flood |
| Temperature Code | T4, T4A, T5, T6 |
| Type | Hazardous |
| Voltage | 347-480V AC |
| Voltage Rating | 347-480V AC , 347-480V AC, 50/60Hz |
| Wattage | 225 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 40.49 |
| Ship length (cm) | 47.42 |
| Ship width (cm) | 13.03 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- SUPCO IG418 Hot Surface Igniter, 8 Inch Length, LP/NG, Flat Tip
- REGAL 008260AS74 Hand Tap, #10-32 Size, H2 Limit, 4 Flutes, Taper With Chrome
- ANVIL 0500577879 12 Bolted Black With End
- SMC VALVES NCDGCA40-0600 Round Body Cylinder, 40 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- HAMMOND 1554XPL Subpanel, Galvanized Steel
- SLOAN 3850889
- ZOELLER 4261-0013
- PETERSEN PRODUCTS 151-1140-P60 Pipe Plug, Mechanical, High Lift Flange Weld Test, SCH 60, 14 Inch Size
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316mb
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Applicators
- Belt Sanders
- Thread Mills
- Upblast Centrifugal Roof Ventilators
- Cabinet Knobs
- CONDOR Hooded Coveralls
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Hook And Loop
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 38 x 19 mm
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- MOBILE SHOP Facility Maintenance Tool Set
- SHARON PIPING Cap
- BALDOR MOTOR Farm Duty Motors, Grain Dryer/Centrifugal Fan, Single Phase, Open Drip Proof Cooled
- MI-T-M Quick Connect Sockets
- ULTRATECH Gentoo Series Corrosion & Cleaning Coatings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC AMLHL2CG7BHFS Amled High Lumen Floodlight, 30K Lumens
€4,576.64 /unit
