APPLETON ELECTRIC AMLGL6CG7BUF Led Floodlight, Hazardous Location, Clear Glass, 7X6 Inch Size, 9K Lumens
Get it by Thursday, May 21
€2,156.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Floodlight |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Average Life | 60000 hrs. |
| Color | Bronze |
| Color Temperature | 5000 K |
| Enclosed | Yes |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, Areamaster G2 LED Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gasketed | Yes |
| Guarded | No |
| Ip Rating | IP66, IP67 |
| Junction Box | No |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 9k lm |
| Marine Rated | No |
| Mounting | Wall , Yoke |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X |
| Nominal Voltage | 120V AC, 125V DC, 208V AC, 240V AC, 250V DC, 277V AC |
| Number Of Bulbs/unit | 52 |
| Power | 73 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-amlgl6cf6bhf.pdf |
| Product Series | Areamaster G2 LED Series |
| Series | Areamaster G2 Led Series |
| Shape | Rectangular |
| Size | 12.94 x 16.28 x 5.05" , 12.94" x 16.28" x 5.05" |
| Standard | NEC/CEC, IECEX, ATEX |
| Style | Flood |
| Temperature Code | T4, T4A, T5, T6 |
| Type | Hazardous |
| Voltage | 120-277V AC/170-300V DC |
| Voltage Rating | 120-277V AC 50/60Hz, 170-300V DC , 120-277V AC, 50/60 Hz, 170-300V DC |
| Wattage | 70 W |
| Wet Locations | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.33 |
| Ship height (cm) | 41.35 |
| Ship length (cm) | 32.87 |
| Ship width (cm) | 12.83 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- LEATHERHEAD TOOLS K-BY30-8 Halligan And Sledge, With Strap, 30 Inch Halligan, Yellow Handle
- MCR SAFETY 4850KM Welding Gloves, MIG, TIG, M/8
- GRAINGER BULK-RS-H60-779 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 60A
- INTERMATIC AG1BRKT Mounting Bracket
- VERMONT GAGE 141201870 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0187 Inch Size
- WEG ESWF-65V18NX-D20 Electronic Panel, 30Hp
- VERMONT GAGE 141119840 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1984 Inch Size
- RHEEM 003724F Draft Hood Kit
Popular Search Queries
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Ecp-2023
Explore More
- KEYSHAFT
- Communication Cables
- Inverter Accessories
- Paint Mixers
- Sinker Nails
- Microscope Accessories
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Lime
- DESTACO 323 Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN WPPH-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- APPROVED VENDOR Bar Rectangular Steel 1018
- BUSSMANN ALS Series Specialty Fuses
- SPEEDAIRE Regenerative Desiccant Compressed Air Dryers
- MILWAUKEE VALVE 35 Series Carbon Steel Ball Valves, 2000 WOG
- MERIT BRASS 4524 304 Stainless Steel Seamless Nipples, Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC AMLGL6CG7BUF Led Floodlight, Hazardous Location, Clear Glass, 7X6 Inch Size, 9K Lumens
€2,156.09 /unit
