APPLETON ELECTRIC ALPND22C36M2 Panelboard, Main Breaker Type, 225A 208V
Get it by Thursday, May 21
€28,701.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Panelboard |
| Amps Rating | 225A |
| Approvals | ul.png |
| Branch Breaker Qty | 2 |
| Configuration | 3 Phase 4 Wire |
| Constructional Feature | Explosion Proof, Dust Ignition Proof, Water Tight |
| Current Rating | 225A |
| Enclosure | CLASS I DIV 1 AND 2 GROUP B C D, CLASS II DIV 1 AND 2 GROUP E F G, CLASS III, NEMA 4/4X/7B/7C/7D/9E/9F/9G , Class I Div 1 And 2 Group B, C, D, Class II Div 1 And 2 Group E, F, G, Class III, Nema 4/4X/7B/7C/7D/9E/9F/9G |
| Enclosure Finish | Gray Epoxy Powder Coated |
| Enclosure Material | Aluminum , Copper Free Aluminum |
| Exposure Rating | Indoor, Outdoor |
| Family Series | Appleton Panel Boards Series, ALPN Series |
| Hazardous Rated | Yes |
| Interrupting Rating | 10000A |
| Kaic @ 120 Vac 3ph | 10 kAIC |
| Kaic @ 208-240 Vac 3ph | 10% |
| Main Circuit Wire Qty | 4 |
| Mounting | Slotted Feet |
| Nema Rating | NEMA 7Bcd, NEMA 9EFG, NEMA 4, NEMA 4X |
| No. Of Circuits | 36 |
| Number Of Circuits | 36 |
| Phase | 3 |
| Poles | 3 |
| Product Datasheet | appleton-electric-alpnd11a30m1.pdf |
| Product Series | ALPN Series |
| Rohs | No |
| Series | Alpn Series |
| Size | 21" W x 13" D x 42.94" H |
| Type | Main Breaker |
| Voltage | 120/208V AC |
| Voltage Rating | 120/208V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.22 |
| Ship height (cm) | 33.02 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 109.07 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- DIXON BV3BVLR-2501-ES
- HUBBELL - BRYANT BRY4100MI12W Pin And Sleeve Mechanical Interlock, Rotary, Enclosed, Load Break Capable, 3-Pole
- EATON SVX100A1-4A1N1B9C7 Adjustable Frequency Drive, 100HP, 1 RO, 5 DI, DeviceNet, EMC H, No Brake Chopper, FR8
- 80/20 12019 Double Ball Catch, Black, Nylon
- PROCON 113E100F32BA Rotary Vane Stainless Steel Pump, 100 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- TOUGH GUY 10F626 Recycling Can, Green, 23 gal Capacity, 11 1/2 Inch Width/Dia., 20 in Dp, 29 3/4 Inch Height
- TENNANT 9007800 Exhaust Microfilter Use With GR0539474
- VESTIL EHLT-N-1648-1-32 Steel Electric Hydraulic Narrow Scissor Lift Table, 16 x 48 Inch, 1000 lb Capacity, Blue
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Feb236busa
Explore More
- KEYSHAFT
- Nippers and Nibblers
- Colorimeters
- LCR Meter
- Strapping Machines
- Ceiling Mounted Air Conditioners
- FABENCO G Series Universal Hinge Mount Safety Gates
- MCR SAFETY Luminator Reflective Rain Gears
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- MUELLER INDUSTRIES 764 Carbon Steel Y Strainers
- FOL-DA-TANK Decontamination Pool Liners
- EATON ECN33 Class Non-Combination Starters
- BUSSMANN FNQ Time Delay Supplemental Fuses, 13/32 x 1-1/2 Inch
- HUSQVARNA Double Hexagonal Diamond Tools
- VELP SCIENTIFIC Lab Shakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC ALPND22C36M2 Panelboard, Main Breaker Type, 225A 208V
€28,701.67 /unit
