APPLETON ELECTRIC ALB15100 Bracket Fixture
Get it by Thursday, May 21
€1,653.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Fixture Unit |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Enclosure | Class I Div 1 Group C D, Class II Div 1 And 2 Group E F G, Class Iii |
| Family Series | Appleton Light Fixtures Series, A-51 Series |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gear Material | Heat, Impact Resistant Prismatic Glass |
| Globe Material: | Heat And Impact Resistant Prismatic Glass |
| Housing Finish | Epoxy Clad Double Coated |
| Housing Material | Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Hub Size - Fractional | 1 |
| Hub Size In Inch | 1 |
| Hub Size In Inch - Uom | In |
| Lamp Included | Yes |
| Lamp Type | A23, Ps25 , A23/PS25 |
| Lamp Wattage | 150-300 W |
| Lamp Watts | 150-300 W |
| Mounting | Long Bracket |
| Number Of Hubs | 4 |
| Number Of Plugs | 3 |
| Power | 150-300 W |
| Product Datasheet | appleton-electric-alb10100.pdf |
| Product Series | A-51 Series |
| Reflector Type: | Natural Finished Alzak[R] Aluminum |
| Series | A-51 Series |
| Style | Globe |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.77 |
| Ship height (cm) | 35.31 |
| Ship length (cm) | 61.47 |
| Ship width (cm) | 42.42 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- RANCO o10-1010 Temperature Control 0 To 55 Spst
- MAIN FILTER INC. MF0059657 D721G06A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 9.6 Inch Height
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPTM595A 120382 Thread Mill Single 3/4 10-32tpi 1.25 Cut Tialn
- ADAPT-ALL 9000TP-08-08-04BSP Port Adapter, Male Bspp Test, Carbon Steel
- NORDFAB 8040401686 3249-0400-100000 Machine Adapter 4 In
- E JAMES & CO 6060-1/16YTAPE Rubber Neoprene 1/16 Inch Thick 4 x 36 In
- ARROW FASTENER MK11TA 3 CS Knob Lockset, 2, Round, Bright Brass, Different
- APOLLO VALVES 15117B150 RVA1512150 Air Relief Valve, 1/2 Inch Size, 150 Psi Pressure, Brass
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp1034cd
Explore More
- KEYSHAFT
- Linear Fluorescent Lamps
- Jaw Coupling Spiders
- Flow Switches
- Elevator Sump Pump with Oil Sensor
- Drum Switches
- NORTH BY HONEYWELL NF11X Northflex Nylon Gloves, Red
- LOUISVILLE FE3200 Series Fiberglass Extension Ladders
- TRITAN HCPK Series Pillow Block Bearings
- REESE Pintle And Ball Combinations
- NORTON ABRASIVES Sharpening File
- AIRSEPT Hose To Hose Connectors
- WEG Seals
- EDSAL Uprights for Bulk Rack Metal Shelving
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC ALB15100 Bracket Fixture
€1,653.55 /unit
