APPLETON ELECTRIC ACP6022BC Plug, 2 Wire, 2 Pole
Get it by Thursday, May 21
€414.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plug |
| Amps Rating | 60A |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Built-in Strain Relief | No |
| Case Material | Metallic |
| Constructional Feature | Weatherproof |
| Current Rating | 60A |
| Family Series | Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series |
| Frequency | 50-400 Hz |
| Grounding Style | 1, Shell |
| Lockout-tagout | No |
| Material | Epoxy Powder Coated Copper Free Aluminum |
| Maximum Cable Outer Diameter | 1 3/8" |
| Min. Cable Outer Dia. | 0.5" |
| Min. Cable Outer Diameter | 0.5" |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 |
| Number Of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Product Datasheet | appleton-electric-acp6022bc.pdf |
| Product Series | Powertite |
| Temperature Range | -13°F to +104°F |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Compressor, Motor Generator Unit, Polarized, Pump, Welding, Clamping Ring |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V AC 1-Phase @ 50 to 400 Hz, 250V DC , 600V AC, 1 Phase At 50 to 400 Hz, 250V DC |
| Wire Size | 2 AWG, 3 AWG, 4 AWG, 5 AWG, 6 AWG |
| Wire Size Range | 6 AWG to 2 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 20.32 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- SMC VALVES CDBA2F63-200-HN Tie Rod Cylinder
- 80/20 8392-72 2.5 x 3 Inch Aluminum Block Profile Mill Finish 72 Inch Long
- SANDPIPER 170.047.115 Capscrew, 5/16-18 X 4 1/2 Inch Size
- GRAINGER 7273_36_0 Stainless Steel Rod 17-4, 1 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
- EATON SVXF15A1-4A1B1B1B8C7 Adjustable Frequency Drive, 1-1/2HP, NEMA Type 1, DeviceNet, 380-500V, Brake Chopper, FR4
- DYNABRADE 52132 Shim
- SALSBURY INDUSTRIES 19175-21ZRC Cell Phone Storage Locker, 22.75 x 40.75 x 5.75 Inch Size, 7 Door High, Bronze
- REGAL 008332AS88 Spiral Point Tap, 1/4-20 Size, H3 Limit, 2 Flutes, Plug With TiALN Coating
Popular Search Queries
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316mb
Explore More
- KEYSHAFT
- Box End Wrenches
- Plug and Switch Lockout Devices
- Welding Cable Connectors
- Center Drills
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- DWYER INSTRUMENTS 641 Series Air Velocity Transmitters
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Goatskin/Cowhide Leather
- PLAST-O-MATIC PS Series Pilot Operated Solenoid Valves, 120V, 60Hz
- AUTONICS Aluminium Photoelectric Area Sensor, 20mm Beam Spacing
- WEILER 6" Knot Wire Cup Brush, Carbon Steel
- CH HANSON Steel Letter And Number Stamps, Rhino
- EATON Magnum Series Levering Mechanisms
- CAROL Category 5E Cable
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC ACP6022BC Plug, 2 Wire, 2 Pole
€414.33 /unit
