APPLETON ELECTRIC ACP3033BCRS Plug, 30A, 3 Wire, 3 Pole
Get it by Thursday, May 21
€256.81 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plug |
| Amps Rating | 30A |
| Approvals | csa.png, ul.png |
| Built-in Strain Relief | No |
| Case Material | Metallic |
| Constructional Feature | Weather Proof |
| Current Rating | 30A |
| Family Series | Appleton Plugs & Receptacles Series, Powertite Series |
| Frequency | 50-400 Hz |
| Grounding Style | 1, Shell |
| Lockout-tagout | No |
| Material | Epoxy Powder Coated Copper Free Aluminum |
| Maximum Cable Outer Diameter | 1 3/8" |
| Min. Cable Outer Dia. | 0.39" |
| Min. Cable Outer Diameter | 0.39" |
| Nema Rating | Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Datasheet | appleton-electric-acp3023bcrs.pdf |
| Product Series | Powertite |
| Temperature Range | -13°F to +104°F |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Polarized Reverse Service With Clamping Ring , Polarized, Reverse Service, With Clamping Ring |
| Voltage | 600V |
| Voltage Rating | 600V AC 3 Phase @ 50 to 400 Hz, 250V DC , 600V AC, 3 Phase At 50 to 400 Hz, 250V DC |
| Wire Size | 10 AWG, 6 AWG, 7 AWG, 8 AWG, 9 AWG |
| Wire Size Range | 10 AWG to 6 AWG |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 20.32 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- PLAST-O-MATIC ABVS037EPS-CP Air Actuated Ball Valve, CPVC, Socket Connection, EPDM Seal, 3/8 Inch Size
- SURE SHOT P302 Mist Nozzle, Regular
- ARO PD05R-BAS-PTT-B Diaphragm Pump
- MARTIN SPROCKET D12B20 Sprocket, 12B-2 Chain, 20 Teeth, 121.776 mm Pitch Dia., 133.524 mm O.D., Steel
- GRAINGER ZUSA-PF-1371 Nipple, 3/4 Inch Nominal Pipe Size, 2 Inch Overall Length
- TITAN FASTENERS CPA06064
- GRAINGER ZUSAV3.5X44 O-Ring, 44 mm Inside Dia, 51 mm Outside Dia, 75 Shore A
- HUB CITY 0220-81451 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316mb
Explore More
- KEYSHAFT
- Test Lead Connectors
- Specialty Anchors
- Powered Belt Conveyors
- Electric Valve Actuators
- Hydronic Kickspace Heater Cabinets
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Polyurethane Coating, HPPE Lining
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- DESTACO 5310 Series Horizontal Hold Down Clamps
- RUD CHAIN VLBS Load Rings For Welding
- COOPER B-LINE B289-12 Series Brackets
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 5/16-18 Unc
- MARTIN SPROCKET Mine Duty M-HE45 Bushed Wing Pulleys
- RACO Blank Covers For Gang Boxes, Flat
- UNIWELD 6290A Series Cutting Tips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC ACP3033BCRS Plug, 30A, 3 Wire, 3 Pole
€256.81 /unit
