APPLETON ELECTRIC 63PXREX5X Cable Gland With Resin, M63 Size
Get it by Thursday, May 21
€2,084.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Location Cable Gland |
| Angle | Straight |
| Approvals | atex.png, csa.png, ul.png |
| Cable Dia. | 1.86" to 2.2" |
| Cable Diameter | 1.86" to 2.2" |
| Cable Diameter (mm) | 47.24 mm to 55.88 mm |
| Cable Style | Round |
| Composition | Metallic |
| Family Series | Appleton Cable Entries Series, PXSS2K-REX Series |
| Grip Type | Bushing Grip |
| Hazardous Rated | Yes |
| Hub Size | M63 |
| Ip Rating | IP66, IP67, IP68 |
| Material | Nickel Plated Brass |
| Maximum Cable Diameter | 2.2" |
| Maximum Cable Diameter (in) | 2.2" |
| Maximum Cable Diameter (mm) | 55.88 mm |
| Minimum Cable Diameter | 1.86" |
| Minimum Cable Diameter (in) | 1.86" |
| Minimum Cable Diameter (mm) | 47.24 mm |
| Nema Rating | NEMA 4X |
| Number Of Cables | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-20lpxrex0755x.pdf |
| Product Series | PXSS2K-REX Series |
| Series | Pxss2K-Rex Series |
| Split Frame | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship length (cm) | 10.69 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- GROZ 7DX48 Filter/Regulator/Lubricator 1/2 Inch 290psi
- METRIC BLUE UST183085 Washer, 14 mm I.D., Plain
- HUB CITY 0270-10160 Worm Reducer, 8.092 Hp, 1.750 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
- MAIN FILTER INC. MF0491469 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height
- HESSAIRE CP370 Evaporative And Misting Cooler Parts
- KIPP K0338.12903 Spring Plunger, With Locking Nut, Stainless Steel
- ARO PE03P-APS-PAA-AD0 Diaphragm Pump
- EATON MW02A Cooling Kit
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Ecp-2023
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Hose
- Replacement Sensors
- Gate and Globe Valves
- Warehouse Corner and Wall Protectors
- Mist Cooling Equipment
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Detachable Knit Elastic
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections, Metric Fine Thread
- GEMTOR Retrieval Winch
- NORDFAB Pipe Hangers
- CAFRAMO Pitched Blade Propellors
- TB WOODS FHP Sheaves
- PHILIPS Hid Bulbs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC 63PXREX5X Cable Gland With Resin, M63 Size
€2,084.18 /unit
