APACHE HOSE & BELTING CO INC 20104149-10 Conveyor Belt 2 ply 100 Urethane Green 10 Inch Width
Get it by Friday, Apr 10
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€29.85 /unit
This product can only be shipped in multiples of 15Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Replacement Conveyor Belt |
| Application | #7 Alligator Lace, #Rs62 Staple, #Ux1Sp Clipper |
| Bed Depth | 0.052" |
| Belt Ply | 2 |
| Belt Properties | Oil Resistant |
| Belt Thickness | 3/64" |
| Belt Width | 10" |
| Bottom Surface | Bare |
| Color | Green |
| Conveyor Belt Material | Urethane |
| For Lacing Type | Alligator Lacing, Clipper Lacing, Staple-Style Alligator Lacing |
| For Minimum Pulley Diameter | 2" |
| Load Capacity | 100 lbs. |
| Maximum Working Tension | 100 Piw |
| Ordering Instructions | Cut to Length, 15 ft. Minimum, Order By The Foot, Example-To Order 15 ft., Order Quantity Must Be 15 |
| Overall Length | 15 ft. |
| Top Surface | Smooth |
| Type | Green Urethane |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 0.13 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 25.4 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Belt Width | Type | Load Capacity | Bed Depth | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20027301-12 | 12" | Black Rubber | 150 lbs. | 1/4" | 15 ft. | €22.66 | |
| 20027301-18 | 18" | Black Rubber | 150 lbs. | 1/4" | 15 ft. | €25.09 | |
| 20027301-24 | 24" | Black Rubber | 150 lbs. | 1/4" | 15 ft. | €35.35 | |
| 20027301-30 | 30" | Black Rubber | 150 lbs. | 1/4" | 15 ft. | €35.28 | |
| 20027301-36 | 36" | Black Rubber | 150 lbs. | 1/4" | 15 ft. | €38.92 | |
| 20027301-42 | 42" | Black Rubber | 150 lbs. | 1/4" | 15 ft. | €43.05 | |
| 20027301-48 | 48" | Black Rubber | 150 lbs. | 1/4" | 15 ft. | €46.45 |
Explore Products
- NEWCO JISB1111FHA2M04X016
- NORTON ABRASIVES 66253262691 Grinding Wheel T1 12 x 1 x 5 Ao 60g Med Purple
- STAFFORD MFG 5ERL108K Shaft Adapter Coupling, Step Down, Keyway, 1-1/2 Inch Bore, 1-1/4 Inch Shaft Dia., Steel
- HASTINGS FILTERS AFC1228 Air Filters Panel 10 In
- NTN UCP-2.15/16M Mounted Ball Bearing 2-15/16 Inch Bore
- BEHRINGER SYSTEMS R0SX3075-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS R0SX3075-PP
- PASS AND SEYMOUR WPH8-L Cover, Stainless Steel, Dustproof Locking, Silver
- UNISTRUT P1100SL-10PG Channel, 10 Feet Length, Pregalvanized
Explore More
- KEYSHAFT
- Adhesive Anchor Accessories
- Voice Data Connectors
- Master Sets
- Steam Traps
- Belt Drive Exhaust Fans w/Drive Package
- CONDOR Thecla Anti-Scratch Safety Glasses
- RUD CHAIN Ice Bolts
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 500 ml Capacity
- ANVIL AS200STSR Series Welded Channels
- LUBE Shank Brush
- APOLLO VALVES 83A-540 Series Carbon Steel 3 Piece Socket Weld NPT Ball Valves
- EATON 190111 Series Straight SAE Male Inverted Flare Hose Fittings
- MAKITA Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APACHE HOSE & BELTING CO INC 20104149-10 Conveyor Belt 2 ply 100 Urethane Green 10 Inch Width
€31.42 /unit
