ANVIL 0831029806 11/4 X 51/2 Imp Galvanized Steel Nipple
Get it by Thursday, May 21
€4.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Connection Size(a) | 1 1/4" |
| Connection Size(b) | 1 1/4" |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| Finish | Galvanized |
| Length | 5 1/2" |
| Material | Steel |
| Operating Pressure | 150 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 40 |
| Pipe Size | 1 1/4" |
| Schedule | Schedule 40 |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Working Pressure | 150 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.42 |
| Ship height (cm) | 12.7 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Pipe Size | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0831020201 | Steel | 3/4" | Schedule 40 | NPT | €1.96 | |
| 0831049002 | Steel | 3" | Schedule 40 | NPT | €70.19 | |
| 0831053004 | - | - | - | - | €36.97 | |
| 0831056205 | - | - | - | - | €86.31 | |
| 0831053202 | Steel | - | - | - | €63.92 | |
| 0831014808 | Steel | 1/2" | Schedule 40 | NPT | €2.92 | |
| 0831014402 | Steel | 1 2/24" | Schedule 40 | NPT | €2.74 |
Explore Products
- LENOX TOOLS 80096D2B72375 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 93-1/2 Inch, 0.035 Inch Blade Thick
- APPROVED VENDOR 82903 Pipe Nipple Schedule 160 2 x 2 1/2 In
- LUMAPRO 4XP72 Hand Lamp, Fluorescent, 25 Ft. Power Cord, 350 lm Max Brightness, 13 Watt
- AKG C-1835BG Air Cooled Aftercooler Max Hp 10 35 Cfm
- GATES 14/A110 Banded V-Belt, 14 Strand, 112 Inch Outside Length
- IGUS 40000-30-12 Mounting Bracket Hd Open Ow 13.15in / 334mm
- RUTHERFORD L6505 32D Electric Strike, Cylindrical Locksets, Heavy-Duty, Fail Safe Or Fail Secure, 1, Brushed
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Crowfoot Socket Wrench Sets
- Fastener Assortments
- Wire Shelving Accessories
- Portable Stage Packages
- Protector Bars
- OIL SAFE Bulk System QC Upgrade Kits
- PS DOORS Edgehalt Full Height Ladder Safety Gates
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 316 Stainless Steel
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- ABILITY ONE Buff Pad
- HARRINGTON Electric Theatre Chain Hoist, 60 ft.
- APPROVED VENDOR U-channel 6063 Aluminium
- HOFFMAN Type 1 Medium Enclosure Panels
- SEALMASTER STMH Series Standard Duty Wide Slot Take-Up Units, Setscrew Locking
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0831029806 11/4 X 51/2 Imp Galvanized Steel Nipple
€4.28 /unit
