ANVIL 0831019807 3/4 X 3 Imp Galvanized Steel Nipple
Get it by Thursday, May 21
€3.99 /unit
This product can only be shipped in multiples of 25Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Connection Size(a) | 3/4" |
| Connection Size(b) | 3/4" |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| End Style | MNPT |
| Finish | Galvanized |
| Length | 3" |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 3/4" |
| O.d. | 1.05" |
| Operating Pressure | 150 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 40 |
| Pipe Size | 3/4" |
| Schedule | Schedule 40 |
| Schedule Rating | Schedule 40, STD |
| Series | FIG 343 Series |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Type | Standard |
| Working Pressure | 150 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.67 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 2.67 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Pipe Size | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0831020201 | Steel | 3/4" | Schedule 40 | NPT | €1.96 | |
| 0831049002 | Steel | 3" | Schedule 40 | NPT | €70.19 | |
| 0831053004 | - | - | - | - | €36.97 | |
| 0831056205 | - | - | - | - | €86.31 | |
| 0831053202 | Steel | - | - | - | €63.92 | |
| 0831014808 | Steel | 1/2" | Schedule 40 | NPT | €2.92 | |
| 0831014402 | Steel | 1 2/24" | Schedule 40 | NPT | €2.74 |
Explore Products
- METRO 1472N-DSG Wire Shelf 14 x 72 in.. Smoked Glass
- SIOUX CHIEF 696-G2303CR Outlet Box, 1/2 in Male CPVC, ABS
- MAIN FILTER INC. MF0178800 0110R020BNHCV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 6.71 Inch Height
- GRAINGER 66252838594 End Brush, 3/4 Inch Brush Dia, 1/4 Inch Abrasive Shank Size, 0.014 Inch Wire Dia
- INGERSOLL-RAND RKNTQA-V Seal Kit
- NIBCO NSAC07N F-619-RWS-SON Gate Valve, Flanged, 12 Inch Size, Square Operating Nut, Ductile Iron
- EATON SOX66T1001002010 Solar Inverter, 1670 Kw Power Rating, 1000 VDC Input, 357 VAC Output, 2707/3100 A
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Nippers and Nibblers
- Earth Ground Resistance Testers
- Air Knives
- Roll Out Shelving
- Lab Freeze Dryer Accessories
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Metric Hollow Punch Kits
- ANSELL 97-003 Activarmr Cut Resistant Gloves
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Pants Black
- VIBCO Big Buster Pneumatic Vibrators
- SPEEDAIRE Foot Bracket Fits Cylinders
- HOFFMAN Type 3R Enclosure Panels
- EATON FF2068T Series Elbow Adapters
- MUELLER INDUSTRIES 861SS-BC Y Strainers
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Arc Flash Coat And Legging Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0831019807 3/4 X 3 Imp Galvanized Steel Nipple
€3.99 /unit
