ANVIL 0831016407 1/2 X 6 Imp Galvanized Steel Nipple
Get it by Thursday, Apr 9
€5.65 /unit
This product can only be shipped in multiples of 25Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Basic Fitting Material | Steel |
| Color | Silver |
| Connection Size(a) | 1/2" |
| Connection Size(b) | 1/2" |
| Connection Style | MNPT |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| End Style | MNPT |
| Finish | Galvanized |
| Fitting Type | Pipe Nipple |
| Lead Free Compliant | Yes |
| Length | 6" |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 1/2" |
| O.d. | 21/25" |
| Operating Pressure | 150 psi |
| Overall Pipe Length | 6" |
| Pipe Schedule | Schedule 40 |
| Pipe Size | 1 2/24" |
| Schedule | Schedule 40 |
| Schedule Rating | Schedule 40, STD |
| Series | FIG 343 Series |
| Size | 1/2" |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Type | Standard |
| Working Pressure | 150 psi |
| Working Pressure Rating | 150 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.13 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 2.13 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Pipe Size | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0831020201 | Steel | 3/4" | Schedule 40 | NPT | €1.96 | |
| 0831049002 | Steel | 3" | Schedule 40 | NPT | €70.19 | |
| 0831053004 | - | - | - | - | €36.97 | |
| 0831056205 | - | - | - | - | €86.31 | |
| 0831053202 | Steel | - | - | - | €63.92 | |
| 0831014808 | Steel | 1/2" | Schedule 40 | NPT | €2.92 | |
| 0831014402 | Steel | 1 2/24" | Schedule 40 | NPT | €2.74 |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC TEBVF5-1-100VS-CP Electrically Actuated Ball Valve, CPVC, Socket Connection, FKM Seal, 1 Inch Size
- GRAINGER BULK-PS-PVC-202 Rectangle Stock, 0.75 Inch Plastic Thick, 1 1/2 Inch Width X 12 Inch Length, Gray, Opaque
- WALTER TOOLS DC150-03-14.288A1-WJ30RE 6968866 Jobber Length Drill Bit, 9/16 Inch Size Size, 4 1/2 Inch Overall Length
- OSG 1605014206 Thread Forming Tap, 1/4 Inch - 20 Thread Size, 1/2 Inch Thread Lg, 3 9/64 Inch Overall Lg, Right Hand
- LINN GEAR 3020X1.375 Bushing, 1.375 Inch Bore Dia., 5.25 Inch Hub Diameter
- VESTIL D-50-HD Steel Heavy Duty Self Dumping Hopper, 1/2 Cubic Yard, 6000 lb Capacity, Blue
- ZOELLER 10-1402
- WATTS RK 757/757DCDA-CK1 6 7018131 Backflow Repair Kit, First Check, 6 Inch Size
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Locking Sanding Discs
- Vacuum Breakers
- Brackets
- Humidity Controls
- Jumper Cables
- ANSELL 73-701 Touchntuff Sterile Disposable Neoprene Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP3550 Series Angle Grinders
- ANVIL AS624 Series Closed Angle Connectors, 2-Hole
- KIPP 1/4-20 Thread Size SS Adjustable Handle
- CEMENTEX USA High Waist Pants, 12 Cal.
- HUMBOLDT Pinchcocks
- SMC VALVES Sy3000 Series Manifold
- MERIT BRASS 1626 Type A Stub Ends
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0831016407 1/2 X 6 Imp Galvanized Steel Nipple
€5.65 /unit
