ANVIL 0830523346 1 X 41/2 Imp Extra Heavy Black Steel Cw Nipple
Get it by Tuesday, Apr 14
€12.02 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Connection Size(a) | 1" |
| Connection Size(b) | 1" |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| Finish | Black Coated |
| Length | 4 1/2" |
| Material | Steel |
| Operating Pressure | 300 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 80 |
| Pipe Size | 1" |
| Schedule | Schedule 80 |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Working Pressure | 300 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Pipe Size | Material | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0830527883 | 1 1/4" | Steel | Schedule 80 | NPT | €38.42 | |
| 0830527867 | - | - | - | - | €38.42 | |
| 0830527941 | - | - | - | - | €35.05 | |
| 0830527842 | 1 1/4" | Steel | Schedule 80 | NPT | €38.50 | |
| 0830527768 | 1 1/4" | Steel | Schedule 80 | NPT | €16.24 | |
| 0830518601 | - | Steel | - | - | €7.99 | |
| 0830523304 | 1" | Steel | Schedule 80 | NPT | €16.43 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 832B-20K-M1 Reducer, Double Reduction, 20 Ratio, Base Mount
- APPLETON ELECTRIC CGGSRB107
- RIDGID 52495
- TELEMECANIQUE SENSORS 9007FA1 Limit Switch Lever Arm, Rod, 10 in, 0.12 Inch Roller Dia
- EATON 307AA00041A Pressure Control Valve
- DIAMABRUSH 911301220 Polishing Abrasive Pad 13 Inch Diameter 600 rpm
- APPLETON ELECTRIC EDS318SA Control Station, With Pushbutton
- GRAINGER BULK-RS-N40-303 Neoprene Sheet, 36 Inch X 4 Ft, 1 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Machining Vises
- Spotting Drill Bits
- Power Energy Meters
- Yard Ramps
- Annular Cutters
- EMBRACO Refrigeration Compressors
- VERMONT AMERICAN High Carbon Steel Metric Taps
- DESTACO 860, 861, 890, 891 Series Pneumatic Power Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- ANVIL AS100KO Series Channels With Knock Out
- INSTOCK Vinyl Cleanroom Task Chair
- SHUR-LINE Poles
- SPEARS VALVES CPVC Y Check Valves, Socket Ends, FKM
- WATTS 3518 Stackable Elbows
- GLOBE SCIENTIFIC Wireless Tube Racks, Full Size, 16 mm, 72 place
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0830523346 1 X 41/2 Imp Extra Heavy Black Steel Cw Nipple
€12.02 /unit
