ANVIL 0830523262 1 X 21/2 Imp Extra Heavy Black Steel Cw Nipple
Get it by Thursday, Apr 9
€13.67 /unit
This product can only be shipped in multiples of 25Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Connection Size(a) | 1" |
| Connection Size(b) | 1" |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| End Style | MNPT |
| Finish | Black Coated |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 1" |
| O.d. | 1.315" |
| Operating Pressure | 300 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 80 |
| Pipe Size | 1" |
| Schedule | Schedule 80 |
| Schedule Rating | Schedule 80/XH |
| Series | FIG 338 Series |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Working Pressure | 300 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 3.35 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 3.35 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Pipe Size | Material | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0830527883 | 1 1/4" | Steel | Schedule 80 | NPT | €38.42 | |
| 0830527867 | - | - | - | - | €38.42 | |
| 0830527941 | - | - | - | - | €35.05 | |
| 0830527842 | 1 1/4" | Steel | Schedule 80 | NPT | €38.50 | |
| 0830527768 | 1 1/4" | Steel | Schedule 80 | NPT | €16.24 | |
| 0830518601 | - | Steel | - | - | €7.99 | |
| 0830523304 | 1" | Steel | Schedule 80 | NPT | €16.43 |
Explore Products
- GRAINGER U33670.015.0053 Blind Rivet, 5/32 In Rivet Dia., SS, 7/16 In Rivet Lg., 0.067 In Head Ht.
- SUPCO RIM313
- DURASPIN 06A162PB Screw, Phos, Steel, 1 29/64 In Lg., Bugle, 6 Screw Size, Phillips
- PRO-LINE BIB4 Bench Inch A Box Beige 72l x 30w x 30h Inch
- GRAINGER ZUSAS70MD223 O-Ring, 223, 1 5/8 Inch Inside Dia, 1 7/8 Inch Outside Dia, 70 Shore A, Red
- PEER CHAIN 17544 Roller Chain, 50 Pitch, 25 Feet Length
- HOFFMAN T430826G150 Enclosure Air Conditioner, Outdoor, 8000 BTU, 230V
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Receptacle
- Flare Nut Wrenches
- LCR Meter
- Stainless Steel Push Fit Pipe Fittings
- Flange Coupling Kit
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- CONDOR Chemical Resistant Sleeve Aprons
- ANSELL 58-435 Alphatec Heavy Duty High Dexterity Gloves
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type R, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL AS210S Series Channel With Long Slots
- DAYTON Wagon Truck
- SQUARE D Busway Plug In Unit
- EATON Crouse-Hinds Series Square Extension Rings
- PARKER Reducing Bushings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0830523262 1 X 21/2 Imp Extra Heavy Black Steel Cw Nipple
€13.67 /unit
