ANVIL 0830518825 3/4 X 61/2 Imp Extra Heavy Black Steel Cw Nipple
Get it by Tuesday, Apr 14
€22.70 /unit
This product can only be shipped in multiples of 25Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Connection Size(a) | 3/4" |
| Connection Size(b) | 3/4" |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| Finish | Black Coated |
| Length | 6 1/2" |
| Material | Steel |
| Operating Pressure | 300 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 80 |
| Pipe Size | 3/4" |
| Schedule | Schedule 80 |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Working Pressure | 300 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.37 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Pipe Size | Material | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0830527883 | 1 1/4" | Steel | Schedule 80 | NPT | €38.42 | |
| 0830527867 | - | - | - | - | €38.42 | |
| 0830527941 | - | - | - | - | €35.05 | |
| 0830527842 | 1 1/4" | Steel | Schedule 80 | NPT | €38.50 | |
| 0830527768 | 1 1/4" | Steel | Schedule 80 | NPT | €16.24 | |
| 0830518601 | - | Steel | - | - | €7.99 | |
| 0830523304 | 1" | Steel | Schedule 80 | NPT | €16.43 |
Explore Products
- VICKERS 295270
- MAIN FILTER INC. MF0263882 G02864 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 10.03 Inch Height
- ADAPT-ALL 9005-08-06 Straight Adapter, Stainless Steel, 3/4-16 Male JIC x 3/8-19 Male BSPP Flare, No Seal
- B & P MANUFACTURING 2012-311 Wheel Guard Kit
- OSG 3318640 Jobber Length Drill Bit, 6.40 mm Size, 83 mm Overall Length
- ZSI-FOSTER H6034S-AL Tube, 2-1/4 Inch Tube Size, Aluminium
- T&S B-0156-CR-M Add-on-Faucet, With Ceramic Cartridges
- VULCAN HART 00-840127-00011 Natural Gas Pilot
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- A/C Refrigeration Accessories
- Tape Level Indicators
- Interchangeable Core Cylinders
- Group Lockout Boxes
- Battery Operated Sump Pumps
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- COTTERMAN PC Series Portable Crossovers
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X170 Gas Springs
- ANVIL AS500 Series Channels, Solid
- APPROVED VENDOR 2" Tri Clover Compatible Fittings Gaskets
- SMC VALVES Ip8100 Series Positioner
- PLAST-O-MATIC EBVF3-3 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
- SLOAN Royal 990 Concealed Manual Specialty Urinal Hydraulic Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0830518825 3/4 X 61/2 Imp Extra Heavy Black Steel Cw Nipple
€22.70 /unit
