ANVIL 0830235800 Nipple, Black Steel, 11/2 Inch x 18 Inch Imp
Get it by Thursday, May 21
€52.55 /unit
This product can only be shipped in multiples of 3Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Connection Size(a) | 1 1/2" |
| Connection Size(b) | 1 1/2" |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| Finish | Black Coated |
| Length | 18" |
| Material | Steel |
| Operating Pressure | 150 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 40 |
| Pipe Size | 1 1/2" |
| Schedule | Schedule 40 |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Working Pressure | 150 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.77 |
| Ship height (cm) | 12.7 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Pipe Size | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0830055208 | Steel | 4" | Schedule 40 | NPT | €77.05 | |
| 0830034807 | Steel | 1 1/2" | Schedule 40 | NPT | €18.68 | |
| 0830007001 | Steel | 1/4" | Schedule 40 | NPT | €7.75 | |
| 0830001004 | Steel | 1/8" | Schedule 40 | NPT | €3.30 | |
| 0830214540 | - | - | - | - | €87.74 | |
| 0830214300 | Steel | 3/8" | Schedule 40 | NPT | €27.94 | |
| 0830019006 | Steel | 3/4" | Schedule 40 | NPT | €2.74 |
Explore Products
- MASTERDRIVES 2BK40-1 BTS Sheave, B Section, 2 Groove, 1 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0899198 77925613 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 9.76 Inch Height
- HELICOIL 2093-20 Straight Flute Bottoming Tap, 5H, Metric Coarse, M20 x 2.5 Thread Size
- MACROMATIC TR-54126-09 Time Delay Relay, 12 VDC, 10A
- BANJO FITTINGS 150DSS Female Coupler, Female Thread, Size 1-1/2 Inch, Stainless Steel
- TENSABARRIER 890U-1P-1P-1P-STD-NO-YAX-C Portable Post Caution Do Not Enter
- EATON XTCE072D00R Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 12 VAC V Coil, 72A, 3P
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Cell Phone Lockers
- Impact Socket Adapters
- Exterior Mount Exhaust Fans
- Oil Pumps
- Jet Pump Systems
- AKRO-MILS 30282 Akrobins Super Size Bins
- CONDOR General Purpose Chemical Resistant Orange Gloves
- MAYHEW TOOLS Rolling Head Pry Bars
- ANVIL 2805 Series Flat Anvilets, SW
- ALPHA FITTINGS Union Y
- EATON Motor Control Arc Chambers
- BALDOR / DODGE Tigear-2 EZ Kleen Reducers With 3-Piece Coupled Input, Size 23
- MITUTOYO 350 Series Digimatic Micrometer Heads
- BALDWIN ESTATE Soho Handlesets With 5485V Lever
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0830235800 Nipple, Black Steel, 11/2 Inch x 18 Inch Imp
€52.55 /unit
