ANVIL 0830042602 Nipple, Black Steel, 21/2 Inch x 6 Inch Imp
Get it by Thursday, Apr 9
€25.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Connection Size(a) | 2 1/2" |
| Connection Size(b) | 2 1/2" |
| Connection Type(a) | MNPT |
| Connection Type(b) | MNPT |
| Construction | Welded |
| Finish | Black Coated |
| Length | 6" |
| Material | Steel |
| Operating Pressure | 150 psi |
| Pipe Schedule | Schedule 40 |
| Pipe Size | 2 1/2" |
| Schedule | Schedule 40 |
| Style | Pipe Nipple |
| Thread | Threaded on Both Ends |
| Thread Type | NPT |
| Working Pressure | 150 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.08 |
| Ship height (cm) | 12.7 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Pipe Size | Schedule | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0830055208 | Steel | 4" | Schedule 40 | NPT | €77.05 | |
| 0830034807 | Steel | 1 1/2" | Schedule 40 | NPT | €18.68 | |
| 0830007001 | Steel | 1/4" | Schedule 40 | NPT | €7.75 | |
| 0830001004 | Steel | 1/8" | Schedule 40 | NPT | €3.30 | |
| 0830214540 | - | - | - | - | €87.74 | |
| 0830214300 | Steel | 3/8" | Schedule 40 | NPT | €27.94 | |
| 0830019006 | Steel | 3/4" | Schedule 40 | NPT | €2.74 |
Explore Products
- EATON E57P-12SNN4-Q Cylindrical Proximity Sensor, 10 to 48 VDC, 2000 Hz Proximity Sensor, 3 Wire NPN, Metal
- OSG 30201008 Screw Thread Insert STI Tap, 1/4 Inch - 20 Thread Size, 1/2 Inch Thread Lg, TiCN
- BALDOR / DODGE 392351 Bearing Kit TXT-HXT505A
- EATON HFWF3175L Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, 175A, Hfwf Type, 65 Kaic, 3-Pole
- MASTERDRIVES CX158 Triplex Rawedge Cogged V-Belt
- PIC GAUGES 301LFW-254W Pressure Gauge Liquid Filled
- MAIN FILTER INC. MF0603729 W01AG625 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Cork Seal, 18.31 Inch Height
- BOSTON GEAR EN42120-G Miniature Air Regulator
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Heads
- Utility Sinks and Laundry Tubs
- Water Powered Pumps
- Force Gauge Accessories
- Snap Buttons
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 304 Stainless Steel Screw Plug
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 16mm Tubes
- ROCKWOOD Door Push Plate
- ANVIL Weldless Eye Nuts, Right Hand Threaded, Galvanized
- EATON Heater Coils
- LINN GEAR Type B Stainless Sprockets, 80 Chain
- DUPONT Cleanroom Coveralls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ANVIL 0830042602 Nipple, Black Steel, 21/2 Inch x 6 Inch Imp
€25.25 /unit
